Vitaminler kanser yapar mı?

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
* Soru: 48 yaşındayım. Göğsümdeki kisti bir süre önce aldırdım. Vitamin hapı kullanıyorum. Vitamin hapları söylendiği gibi kanser yapar mı? (D.S./Ardahan)
Bu konuda çeşitli görüşler ortaya atıldı, birçok fikir var. Genellikle vitamin haplarıyla kanser hapları arasındaki ilişki kabul edilmiyor. Bununla ilgili geniş kapsamlı uluslararası çalışmalar yapılması gerekli. Bu görüşlerin aksine A vitamininin, balık yağının, D vitamininin bazı kanser türlerini önlediğine dair pek çok çalışma var. Ancak bunlar da geniş kapsamlı çalışmalar olmadığından, herkesçe kabul edilmiyor. Karşıt görüşlerde; vitamin haplarının kanserli dokudaki hücreleri etkileyerek büyümesine yol açtığına dair bazı hipotezler var. Ancak bunlar da henüz kanıtlanmış değildir. Yine de vitamin ihtiyacı olanların bol sebze ve meyve tüketmelerini tavsiye ediyorum.

Doğum kontrol hapı kadının işi
* Soru: Fareler üzerinde yapılan bir deneyde doğum kontrol hapını erkeklerin de kullanabilecekleri ortaya çıktı. Erkeklerin kullanması daha mı yararlı?
(A.T./İzmir)
Bu, henüz klinik uygulaması yapılmamış bir çalışma ve kesin olarak yürürlüğe girmedi. Bu çalışmanın çok sayıda gönüllü erkek üzerinde yapılması gerekiyor. Birtakım yan etkileri ve riski olduğundan, bu konuda hâlâ çekinceler bulunuyor. Aslında doğum kontrol haplarını erkeklerin kullanmasını çok da yararlı bulmuyorum. Çünkü kadınlardaki yumurtlamayı daha iyi engelliyor. Bu yönden kadınların kullanması daha yararlı. Ayrıca bu tip ilaçlar erkekteki testeron salınımını azaltarak, seksüel yaşamı bozacak sıkıntılar ortaya çıkarabilir.

Kısırlık yapabilir!
Erkeklerin sperm yapımını duraksatma söz konusu olabilir. Bu da erkekte kısırlığa yol açabilir. Bunlar sadece olasılıklar. Bu ilacın yan etkileri henüz bilinmiyor. Bu yöndeki çalışmaların daha da artması

Günde 12 tatlandırıcı normal
* Soru: Beş yıldır şeker hastasıyım. Çay ve kahvede tatlandırıcı kullanmaya başladım, ancak kilo almaktan korkuyorum. Tatlandırıcılar kilo aldırır mı?
(A.S./ Bursa)
Tatlandırıcılar düşük kalorili katkı maddeleridir. Ancak günde 12 taneden fazla alınırsa, kalori değeri artar. Bu da şişmanlık riskini ortaya çıkarır. Bu nedenle günde 12 adeti geçirmemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca light içerikli meşrubatlar kullanırken tatlandırıcıları da azaltmak gerekiyor. Örneğin günde bir bardak light kola içiyorsanız, tatlandırıcıyı sekiz taneden fazla tüketmemeniz gerekiyor. Alkol tüketen kişilerde vücudun kalori alımı artar. Bu nedenle şarap veya viski tüketen kişiler de tatlandırıcı tüketimini azaltlmalıdır.

Sporcular doping almamalı!
* Soru: 20 yaşında bayan sporcuyum. Atletizm yapıyorum. Adalelerimi güçlendirici ilaç kullanmak istiyorum. Bir yan etkisi olur mu?
(E.B./İzmir)
Kesinlikle evet. Bu tip ilaçlar genel olarak anabolizanlar ya da buna benzer diğer steroid hormonlardır. Bu tip ilaçların özellikle kadınlarda kısırlık yaptığı, sakal, bıyık çıkardığı, sesi kalınlaştırdığı ve kadınları erkekleştirdiği biliniyor. Zaten uluslararası spor camiasında doping olarak kabul edilirler, bu yüzden kullanımı yasaktır.