Baba-oğul aynı kolesterol ilacını kullanamaz!

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Soru: Ben farklı, oğlum farklı kolesterol hapı kullanıyor. Bunun sebebi ne olabilir, ikimiz de aynı hapı kullansak olmaz mı? E.B./İzmir
Kolestrol; kalp ve damar hastalıklarında hipertansiyondan sonra gelen en sık görülen rahatsızlıktır. Atardamarların duvarlarını sıvayarak ve damar tabakalarında birikerek, damarın elastikiyetinin kaybolmasına yol açar. Bunun sonucunda da damar sertliği gelişir ve damarlar kırılgan bir yapı alır. Kolesterolün yükselmesiyle birlikte diyabet, hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalıkları baş gösterir. Kolesterol, alzheimer gibi hastalıkların da ortaya çıkmasını hızlandırır.

ETKİLERİ FARKLI OLUYOR

Günümüzde kolesterol tedavisi büyük önem kazanmıştır. Bugünkü şartlarda kolesterolün 200'ün altında olması, kötü huylu kolestrolün de 100'ün altında olması istenir. Bu arada unutulmamalıdır ki; kolesterol ilaçları farklı etkilere sahip olabilir. Karı- koca, baba-oğul aynı kolesterol ilacını kullanmamalıdır.

İLACI RASTGELE BIRAKMAYIN!
Soru: Çok düşük kolesterol de kimi zaman sorun olabiliyormuş. İlacı kullanmayı bırakırsam sürekli kolesterolümde düşüş mü olur?
A.Ö./Edirne
Son yapılan AHA kongresinde, kolesterol ilaçlarının damar sertliğine bağlı böbreklerin bozulmasını ve kalp yetersizliğini engellediği, damarlarda antioksidan etki göstererek onları daha sağlıklı hale getirdiği ortaya kondu.

DİKKAT EDİLMELİ!

Bu nedenle kolesterol ilaçlarının birdenbire kesilmemesi gerekir. Eğer kesilmek isteniyorsa da diyet yaparak, hekim kontrolünde kesilmelidir. Örneğin; kolesterol ilacı kullanan biri, asprin kullanıyorsa veya romatizmal ağrıları varsa kanama eğilimi ortaya çıkabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gerekir

YOGA HASTALIĞA BİREBİR!
Soru: 32 yaşında 90 kilo bir erkeğim. Kolesterol hastasıyım. İlaç kullandığım zaman HDL değeri 38.6 iken 37.9, LDL değerim ise 124.1 iken 110.15 oluyor. Bu ilaçların herhangi bir yan etkisi var mı?
D.S./Ankara
Bu ikilem bir tepkidir. İlaç, karaciğerden kolesterolün üretilmesini bozuyor. Bunu yaparken de kötü huylu kolesterolle birlikte iyi huylu kolesterolü de bozuyor. Ancak burada önemli olan kötü huylu kolesterolün düşmesidir. Halk arasında 'Bu ilaçlar, karaciğeri bozar' diye bir korku hakim. Bu korku doktorlarımızda da var.

KİLO ALMAYIN!
Ben, 40 yıllık meslek hayatımda bu ilaçlara bağlı karaciğer bozulması görmedim.
Burada önemli olan kontrollü tedavidir. Çünkü hedef; beyin ve kalp damarlarının bozulmasını engellemektir. Çoğu defa bu tip damar sertliği hastalarında damar genişlemesi çok sık görülmektedir. Bu durum genellikle beyin damarlarında öldürücü aort patlamalarına yol açar. Böyle bir durumda en hafif tablo; felçtir. Bu nedenle kolesterol ilaçları düzenli olarak hekim kontrolünde kullanılmalı. Kolesterol hastası kişilerin kendileriyle barışık olmaları, stresten uzak durmaları gerekir. Aynı zamanda yoga ve meditasyonla spor aktiviteleri de yapmalıdırlar. Bir de ailelerin çocuklarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Genç yaşta kilo almaktan kaçınmaları önem taşır.