Lohusalıkta kendinizi bakıma alın

Pazartesi 21.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009
ABONE OL
Gebelik sürecinde tepeden tırnağa değişime uğrayan kadınlar, bebeklerini kucaklarına aldıklarında, bu kez de lohusalık döneminin etkisiyle yeni bir geçiş süreci yaşıyor. Kadınların gebelikte olduğu gibi lohusalıkta da özenli ve bilinçli bir bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, çiçeği burnunda annelere bakım tüyoları verdi:

Temizlik maddelerini doğru seçin:
Bebekten dolayı annelerin su, sabun ve deterjanla teması; hassasiyetin daha da belirginleşmesine, ellerde kızarıklığa, çatlaklara ve kaşıntılı lezyonlara neden olur. Bu nedenle lohusa annelerin ellerini kurutmayan, yumuşatıcı özelliği olan temizleyicileri tercih etmeleri ve her el yıkama sonrası ellerini nemlendirmeleri gerekir.

GÖĞSÜ NEMLENDİRİN
Göğüs uçlarını ılık suyla temizleyin:
Bebeğin emmesiyle göğüs uçlarında çatlaklar ve yarıklar oluşabilir. Bazı durumlarda çatlak olan bölgelerde enfeksiyon gelişebilir. Çatlaklardan korunmak için göğüs uçları ılık suyla temizlenmeli, bitkisel içerikli ve lanolin içeren kremlerle emzirmeyi takiben göğüsler nemlendirilmelidir.

Ayakları çok iyi kurulayın:
Lohusalık döneminde ter bezlerinin sayısı artar. Gebelikte vücutta biriken fazla suyun atılma yollarından biri de terdir. Ayaklardaki fazla terleme mantar hastalığına zemin hazırlar. Ayaklar ıslak kalmamalı, çok iyi kurulanmalı ve nemli tutulmamalıdır.

Tırnaklar ve eller nem ister:
Tırnaklar, lohusalık döneminde daha kırılgan, daha yumuşak olur. Emzirme döneminde kimyasal maddelerle temasın artması, tırnak sorunlarının bu dönemde devam etmesine neden olur. Tırnaklar nemlendirilmeli, el bakımına dikkat edilmelidir.