Gizli kalp hastalarında ölüm riski ortaya çıkabilir!

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
* Sigarayı bırakma ilacı, İngiltere'de bir kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu, intihara yol açtığı için Avrupa'da yasaklandı. İlaç gerçekten zararlı mı? E.T./Van
Sigarayı bırakmada kullanılan bu ilaç, aynı zamanda depresyon tedavisinde de kullanılıyor. Diğer antidepresanlarda olduğu gibi bu ilaç da psikolojiyi etkileyip, intihar eğilimini artırıyor.

İyi takip edilmeli!
Gizli kalp hastalarında, hipertansiyonu olduğunun farkında olmayan kişilerde ani tansiyon krizleri, çarpıntı, kalp krizi ve ölüm riski ortaya çıkabilir. İlacın, yasaklanması gerekli değildir! Ancak bağımlılık birimlerinde kontrollü olarak kullanılması ve çok iyi takip edilmesi gerekir. Özellikle bu ilacı kullanacak kişilerin check-up ve elektrodan geçirilip, kan kontrollerinin yapılması gerekir. Ayrıca eczanelerde reçetesiz ilaç satılması da yasaklanmalıdır.

Mideyi tahriş ediyorlar!
* Haberlerden Avrupa'da sahte ilaç patlaması yaşandığını öğrendim. Bu ilaçlardan kullandıysak ne gibi yan etkileri olabilir?
O.G./Eskişehir
Bunların kontrolü çok zor, anlaşılması maalesef çok güçtür. Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda çok sıkı kontroller yaptığını biliyoruz. Tezgah altında 'mavi hap' adıyla anılan haplar gibi ilaçların sahtelerinin de olduğu söyleniyor. Bu tarz sahte ilaçların alımı, hiçbir fayda sağlamadığı gibi mide ve bağırsaklarda ağır tahrişlere yol açıyor. İlaçların ileri teknolojiye sahip laboratuvarlarda, karşılaştırılması ile gerçek ancak ortaya çıkıyor. Ancak bu da ülkemizde tam anlamıyla gerçekleştirilemiyor

Krom, şekeri olumlu etkiler
* Şeker hastasıyım. Bu rahatsızlığım için bitkisel ilaç ve vitaminler kullanmak ne derece doğru? Bu tarz ilaçları kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
Y.A./Kocaeli
Genelde diyabet hastalarının B kompleks vitamin kullanımlarının, diyabetik gelişimi yavaşlattığına inanılır. Ancak yine de B vitaminlerinin glikoz metabolizmasında olumlu etkileri de söz konusudur. Krom ve selenyumun da şeker metabolizmasını olumlu etkilediği birçok araştırma sonucunda kabul edilmektedir. Bazı bitkisel ilaçların glikoz kontrolünü düzelttiği söylenmektedir. Ancak bunlar; geniş çaplı, çift kontrollü ve çok merkezli çalışmalar olmadıklarından, gelişmiş birçok merkez tarafından ciddiye alınmamaktadır. Bitkisel ilaçların, bir karışım olduğu ve bu ilaçların tam anlamıyla incelenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Dost tavsiyesiyle ilaç almayın!
* Geceleri hiç uyuyamıyorum. Bir komşumuz kullandığı depresyon ilacı sayesinde rahat uyuyormuş. Bu ilacı ben de kullanabilir miyim?
A.T./Aydın
Kesinlikle hayır. Eş-dost tavsiyesi ile ilaç kullanılmaz. Depresyon ilaçları, uyku ilacı değildir; depresyona bağlı uyku düzensizliklerini giderir. Depresyon ilaçlarının büyük çoğunluğu gece alındığı zaman uykuyu kaçırabilir. O sebeple, bu tip ilaçlar sabah kullanılmalıdır. Ancak hekim kontrolünde rahatlatıcı bir ilaç alabilirsiniz. Bunların çoğu da bağımlılık yaptığı için, çok dikkatli ve kontrollü bir biçimde kullanılmalıdır