Yatış saati başarısını etkiler

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
* Dokuz yaşındaki oğlum, geç uyumak konusunda benimle sürekli tartışıyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Onunla anlaşma yolunu nasıl bulabilirim? G.Y./İstanbul
Genelde anne ve babalar, çocuğunun çok geç yatmak istediğinden ya da uyumak istemediğinden şikayetçidir. Temelde vücudun uyku için ayarladığı bir biyolojik saat vardır. Hayatı plansız, düzensiz olan ve yatış saati belli olmayan ailelerde bu sorun daha da sık yaşanmaktadır. Bunlara televizyon izlemeyi ve bilgisayarda oyun oynamayı da eklediğinizde, sorun içinden çıkılmaz hale gelir. Uykusunu tam alamayan çocukta; okulda başarısızlıklar, dersi dinleyememe, fizyolojik sağlık sorunları ve aile ilişkilerinde problemler görülür. Bu sorunları engellemek için yatış saati, bir kural gibi algılanmalı ve kesinlikle taviz verilmemelidir.

Taviz vermeyin!
Eşler bu konuda birbirlerini desteklemeli, çocuğun uyumaya geçişi esnasında, televizyonu yüksek sesle dinleme ve yüksek sesle muhabbet etme gibi uykuya dalmayı zorlayacak durumlardan kaçınmalıdır. Zaman içerisinde belirlenen saatte yatma kuralı oturduktan sonra çocuğunuzda biyolojik saat devreye girecek ve uykuya geçişi zor olmayacaktır.

Yatak eğitiminde kararlı olun!
* Dört yaşındaki kızım halen bizimle yatıyor. Bir yandan bu durumdan memnun olsak da diğer yandan özel hayatımız kalmadı. Ne yapmalıyız? A.P./Samsun
Yapılan araştırmalar ve incelemeler, özellikle doğumdan itibaren çocuğun yatağının ayrılmasının faydalı olduğunu, daha sonraki yaşlarda yatağı ayırmanın daha güç olacağını göstermiştir. Ancak çevresel etkenler ve ebeveyn tutumları da göz önüne alındığında, erken yaştan itibaren çocuğa yatağında yatması öğretilmelidir.

Ona güven verin
Çocuğunuz uyuyuncaya kadar başında oturabilir, hatta bu arada kendisine hikâye veya masal kitabı okuyabilirsiniz. Çocuğunuzu aşamalı olarak yalnız bırakarak, ona artık yalnız yatabileceğinin güvencesini vermelisiniz. Koridordaki ışık açık kalabilir ya da gece lambası kullanılabilir. 'Korkuyorum' diyerek geldiği zamanlarda da; "Hadi bu gecelik burada yat" diyerek taviz verilmemeli, onu yatağına götürerek, uykuya geçişi beklenmelidir. Zamanında kazanılması gereken bu güven, eğer ilkokul çağına kadar hala daha kazanılamamışsa; ebeveyne bağımlılık, özgüven sorunları, uyku problemleri gibi başka sorunlara da neden olmaktadır. Kararlı olun!

Yeni yılda önyargıyı bırakın!
* 2010 yılı için anne ve babalara neler önerirsiniz? Çocuklara karşı nasıl bir tutum uygulamamızı tavsiye edersiniz? P.T./ İzmir

Yeni yılda; anne ve babalar, çocuklarına 2010'dan neler beklediklerini sorsunlar. Makul düzeyde olan beklentilerin gerçekleşmesi için neler yapabileceğinizi, birbirinize nasıl yardım edebileceğinizi konuşun. Bir yaş daha büyümelerinin hem güzel yanları hem de beraberinde getirdiği sorumluluklar hakkında konuşmaları, çocuklar için çok önemlidir. Anne ve babalar çocuklarına karşı olumlu, kişisel önyargılarından uzak ve beklentilerin yüksek olmadığı bir bakış açısıyla bakabilmelidir.

Kendinizi yetiştirin!
Özgüveni sağlam, kendiyle barışık, sorumluluklarını bilen ve hedefleri olan çocuklar yetiştirmelidirler. Olası zorluklar karşısında hemen pes etmemeli, çözüm üretmeye çalışmalıdırlar.