Çalışma saatleri olsun!

* Yarıyıl tatilinin çocuğum için daha verimli geçmesini istiyorum. Bu durumda onu sıkmadan gelişimine katkıda bulunmak için ne yapmamı önerirsiniz? M.Ç./Manisa
Çocukların ve velilerin heyecanla beklediği yarıyıl tatilinin çok çabuk geçeceği unutulmamalıdır. Bu süreyi, etkin kullanmak çocuğunuzun tekrar okula başlaması sırasında oluşabilecek sorunları azaltacaktır. İlk üç-dört gün tatilin keyfini çıkarmasını sağlayın. Daha sonra verilen ödevler için her gün belli bir saati 'ödev saati' olarak ayırın ve bu saatlere sadık kalmaya çalışın. Ödev saatleri dışında, çocuğunuzu özgür bırakın. Çok fazla televizyon izlemesini ve bilgisayar oyunu oynamasını engelleyin. Beraber yapacağınız etkinlikleri artırın. Uyku saatlerini normalden bir saat kadar uzatın. Ancak gece geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin. Tatili keyifli ve üretken geçirmesine yardımcı olun.

Liderliği ona mutlaka anlatın!
* Dokuz yaşındaki oğlum, arkadaş ortamlarında hep idare eden kişi olmak istiyor. Onun lider yönünü nasıl geliştirebilirim?
B.Y./Antalya
Lider çocuk, hemen fark edilir. Arkadaş gruplarını idare eden, diğer çocuklara görev verip yapılmasını isteyen, herkesi etkisi altına almaya çalışan çocuklardır. Ancak liderlik kavramının güçlü ve baskılayıcı anlamla karıştırılmaması gerekir. Öncelikle çocuğunuza liderliğin ne olduğunu anlatın. Örneğin; bir masal kahramanının davranışlarını, etrafında yarattığı izlenimi ifade etmeye çalışın. Ona, yaşantımızdaki ünlü liderlerden bahsedin. Mesela; çocuğa Atatürk'ün hayatından kesitler izletin.

Projeler üretin!
Evde, aile içinde liderlik oyunları oynayın. Eğer kardeşleri varsa onları daire şeklinde oturtun. Aralarından birisini lider seçin. Belli sürede en çok figürü üretip, daireyi idare edebilen oyunu kazansın. Yeni projeler üretip, uygulamasını sağlayın. Bu bir doğum günü partisi, huzurevi ziyareti ya da bir yarışma olabilir.

Özel okulda zorlanabilir!
* Kızım, devlete bağlı ilköğretimin beşinci sınıfına gidiyor. Önümüzdeki yıl özel okula vereyim mi?
Y.T./İzmir
Günümüzde özel okul anlayışında ciddi değişimler olduğunu gözlemliyorum. Bazı okullar doğal yaşamla eğitimi entegre etmeyi, bazıları sanat ve bilimsel çalışmalara ağırlık vermeyi hedefliyor. Devlet okullarında da ciddi yönde olumlu değişimler mevcut. Hatta bazı devlet okulları, özel okullarla yarışır nitelikte... Burada önemli olan çocuğunuza hangisinin uygun olduğudur. Eğer bilgi altyapısı zayıf ise özel okullarda zorlanabilir. Bu konuda uzman öğretmeninden destek almanızı öneririm.

Kaynaştırma raporu nedir?
* İkinci sınıftaki oğlum için öğretmeni kaynaştırma raporu çıkarılmasını istedi. Bu raporun içeriği nedir?
Ş.S./Van
Kaynaştırma, özel gereksinimi olan çocuğun normal eğitim ortamında eğitilmesidir. Kaynaştırma raporu ise 'Rehberlik Araştırma Merkezleri'nin çocuğun problemli durumuna uygun olarak verdiği, normal eğitim alabileceğini gösteren bir belgedir. Kaynaştırma raporu çocuğun T.C. Kimlik No'suna işlenir. Dolayısıyla gelecekte askeri ve kamusal dairelerde önüne çıkabilir.

BİZE ULAŞIN