Kekemeliğin iki önemli nedeni

Beş yaşındaki oğlum, üç aydır kekeliyor. Daha önce böyle bir sorunumuz yoktu. Ne yapmalıyım? A.T./Manisa
Kekemeliğin iki nedeni vardır. Nörolojik ya da psikolojik... Nörolojik nedenler olarak epilepsi geçirmesi, beynin yapısal sorunları gösterilebilir. Psikolojik nedenler ise ani yaşanan korku ya da psikolojik şoklardır. Saydığım sebeplerin hangisinin öncelikli olabileceğini düşünün. Size önerim; önce bir nörologa gitmeniz... 15 günde bir psikolojik destek almanız sürecin olumlu ilerlemesini sağlayacaktır. Ayrıca çocuğunuzun konuşmasını kesmeden sonuna kadar dinlemeniz de büyük önem taşır. Onun özgüveninin artmasına yönelik davranışlarda bulunun. Sosyal faaliyetlerini artırarak içe dönmesini engellemeye çalışın.

Aşırıya kaçmadan izin verin!
Dört yaşındaki kızım sürekli ojelerimi ve parfümlerimi kullanıyor. Ona izin vermeli miyim? P.N./Bursa
Üç-dörtyaşlarındaki kız çocukları, anneleri ve etraflarındaki süslü ablaları gibi olmak isterler. Benlik algısı gelişmeye başlamış, cinsel rolleri fark etmiş ve kendine uygun rollere girmeye çalışmış olabilir. Bu nedenle topuklu ayakkabılarınızı giymek istemesi, kırmızı rujunuzu sürmesi hem özenti hem de rolü kabul etmekten geçen bir süreçtir.

ONA KIZMAYIN
Aşırıya kaçmadan ona izin vermeniz de bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan güvenliğini tehlikeye atacak ortamların oluşmasına fırsat vermeyin. Kullanım süresi geçmiş ruj, parfüm, rimel bulundurmak, fön makinasını uluorta yerde tutmak çocuğunuzun hem sağlığını hem de güvenliğini tehlikeye atabilecek durumlardır. Bu şekilde davrandığında cezalandırma, kızma ya da aşırı uyarıda bulunmaktan kaçının. Yaşının küçük olduğunu abla olduğunda bunları kullanabileceğini söyleyin. Davetlere giderken ısrarla ruj sürmek istemesi gibi durumlarda çok hafif ve sık olmamak kaydıyla izin verin.

Nesiller arasında fark var!
10 yaşındaki kızım ergenlik belirtileri gösteriyor. Gerçekten ergenlik yaşı düştü mü? Y.S./Adana
Teknoloji, gıdalar ve yaşam tarzımızdaki büyük değişimler yeni nesli ister istemez etkileyecektir. Bundan 10 yıl öncesinin çocukları ile 2010 çocukları arasında gerçekten ciddi bir fark olduğunu düşünüyorum. Yeni nesil çocuklar hem boy hem de kilo olarak daha ileride ve duyularını daha aktif kullanabilmektedirler. Elbetteki yenen gıdaların hormonlu olması da ergenlik yaşının biraz daha öne çekilmesini tetikliyor. Ancak kızınızın erken yaşta (8-9 gibi) regl olma ya da tüylenme tarzı sorunu varsa, endokrinoloğa başvurmanızı öneririm.

Aroma terapisi ne işe yarar?
Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarda 'Aroma terapisi' sizce etkili mi? Bu yöntemi anlatır mısınız? E.Y./Van

Aroma terapisi çeşitli bitkilerin esanslarının kullanılarak beynin, sinir sisteminin ve duyuların uyarılmasını sağlayan alternatif bir yöntemdir. Özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite, otizm ve gelişim geriliği olan çocukların eğitimlerindeki kaliteyi artırmak adına kullanılabilir. Eğitime başlamadan bitkisel yağları çocuğun ellerine ve ayaklarına sürmek eğitimin kalitesini artırır.

BİZE ULAŞIN