Gelişim testi yaptırmalısınız

Salı 07.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 06.09.2010
ABONE OL
Aralık 2004 doğumlu oğlumu ilkokula yazdırmak istiyorum. Yaşı küçük olduğu için zorlanır mı? T.K./Manisa
Maalesef Kasım ve Aralık ayında doğan çocuklar, daha gelişimlerini tam anlamıyla tamamlayamadıkları için okula başlarken sorun yaşarlar. Ocak 2004 ile Aralık 2004 doğumlu çocuk arasında bir yıllık gelişim farkı bulunmaktadır. Zeka, gelişim ve konuşma sorunu olmayan çocuklar bu süreci atlatabilmektedir. Ancak çocukta konuşma sorunu varsa dikkat ve öğrenmeyle ilgili sorunlar yaşıyorsa okula yazdırmak için bir kez daha düşünmeniz gerekir. Bir çocuk gelişim uzmanına başvurmanız ve yaptıracağınız gelişim testi, çocuğunuzu okula yazdırmanız için size genel bir fikir verecektir.

BAYRAM ADETLERİNİ ONA ANLATIN
İki yaşındaki kızım, bayramın ne anlama geldiğini soruyor. Bunu ona nasıl anlatabilirim? A.Ö./İstanbul
Ramazan ya da bilinen diğer adıyla Şeker Bayramı'nın önemi çocuklara heyecan verici şekilde anlatılmalı.

TEBRİK KARTI YAZSIN
Artık bayramların, tatil gibi değerlendirildiği günümüz koşullarında çocuklara geleneksel bazı değerler aktarılmalı. Eskiden mektuplarla yapılan kutlamaların önemi anlatılmalı. Hatta çocuktan bir büyüğüne tebrik yazıp yollaması istenmeli. Bayramın; büyüklerimizi ziyaret ettiğimiz, çocukların şeker toplayabildiği ve harçlıklar aldığı bir gün olarak anlatılması onda heyecan yaratacaktır. Zaten olması gereken de çocuğun bayramla ilgili heyecan duymasının sağlanmasıdır. Eğer çocukluğunuzu hatırlarsanız, sizin de ilk aklınıza gelen bayramlardaki heyecanınız olacaktır.

GÖZLEM RAPORU ALMANIZ ŞART!
Otistik çocuğumu okula kayıt etmiyorlar. Bu konuda siz ne yapmamı önerirsiniz? E.M./Trabzon
Otistik çocuğunuzun, okula daha çabuk uyum sağlaması için ilçenizde bulunan rehberlik ve araştırma merkezine gidip kaydını yaptırın. Size en yakın okula yazdırdıktan sonra, çocuğunuzun öğretmeninden alacağınız gözlem raporu ve rehber öğretmenin yönlendirmesiyle tekrar rehberlik araştırma merkezine gidin. Eğer çocuğunuz uygun ise 'kaynaştırma raporu' çıkarılacaktır. Bu rapor ile sekiz yıllık eğitim hayatı boyunca tüm sınıflarda, kaynaştırma öğrencisi kapsamında eğitim alabilecektir.

TEK ÇOCUK DEZAVANTAJ MI?
Benim tek çocuğum var. Çocuğumun tek olması ileriki dönemde onun gelişiminde sorun yaratır mı? O.B./Van

Toplumumuzda tek çocukların kardeş sevgisinden yoksun ve biraz şımarık çocuklar olduğu kanısı vardır. Bu nedenle ikinci kardeşin ona destek olduğu ve paylaşma duygusunu geliştireceği düşünülür. Tek çocuk olmanın olumlu ve olumsuz yanlarına bakmak gerekir. Olumlu yanı, ailenin ilgisi sürekli onların üzerinde olduğu için kaliteli eğitim alırlar. Olumsuz tarafı ise egoistlikleridir. İkinci bir çocuk istiyorsanız, bu kararı eşinizle birlikte verin.