Yaşına uygun beslen ve sağlığı garantile!

Hayatınızın her döneminde sağlıklı ve formda kalmak için yaşınıza uygun beslenmelisiniz. 20'li yaşlarındaki kadınlara uygun bir beslenme düzeni, 50'lerindeki bir kadın söz konusu olduğunda işe yaramayabilir

Salı 07.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 06.09.2010
ABONE OL
20'LER İLERİYE YATIRIM
20'li yaşlarda doğru beslenmek, sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. Daha önemlisi, bu yaşlarda edinilen doğru beslenme alışkanlıkları ileriki yıllara yapılan bir yatırımdır.
Enerji seviyenizi artırın: İdeal bir kahvaltı, tam tahıllar ve protein içermelidir. Tam tahıl içeren yiyecekler kan şekerinin kontrollü yükselmesini sağlarken, protein içeren besinler bu süreci daha da yavaşlatır. Bu da enerji seviyenizin saatler boyunca yüksek olması anlamına gelir. Bu düzeyi gün boyu korumak için brokoli ve ıspanak gibi yeşil sebzeler tüketin.
Kafeini azaltın: Kafeinin vücuttan kalsiyum atılmasına neden olduğunu hatırlatalım. Kemik yoğunluğunuz için son derece önemli olan bu minerali korumak için kafeinli içecekleri daha az tüketmeye özen gösterin.
Daha az alkol: Alkol vücudun sıvı kaybetmesine neden olur. Kaybettiğiniz sıvıyı sadece suyla değil, potasyum açısından zengin taze hindistancevizi suyu ve avokadoyla kazanmaya çalışın.

30'LARDA KİLO PROBLEMİ
30'lu yaşlarda metabolizmanız eskisine oranla yavaş çalıştığı için aynı kiloda kalmanız veya kilo vermeniz zorlaşmış olabilir.
Kaliteli karbonhidrat: Ev, iş ve sosyal yaşantınızı dengede tutmaya çalışmaktan yorgun mu düştünüz? Protein içeren, kaliteli karbonhidratlar size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Diyetinize mercimek, fasulye gibi baklagiller ekleyin.
Sağlıklı yağlar alın: Hamilelik döneminde, vücudunuzda depolanmış olan vitaminler ve mineraller azalır. Bunları yerine koymak için badem, ceviz, keten tohumu yağı ve zeytin gibi sağlıklı yağlar içeren besinler tüketin.
Metabolizmanızı hızlandırın: Kilo vermekte zorlanıyorsanız, birkaç basit hileye başvurabilirsiniz. Mesela bir yemek kaşığı acı biber yemek, metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.

40'LAR DİKKAT İSTER
Menopoz öncesi döneme girerken östrojen seviyeniz azalmaya başlar. Bu da vücudunuzun su tutmasına neden olur. Metabolizmanız giderek yavaşladığı için kilo vermeniz zorlaşır.
Karbonhidratı azaltın: Her gram karbonhidrat, vücutta üç veya beş gram kadar su tutulmasına ve şişkinliğe neden olur. Nişasta oranı düşük, lif oranı yüksek sebzeler tüketmelisiniz.
Hızlı kilo vermeyin: Vücudunuz artık sıkılığını kaybediyor; hızlı kilo verip almak bu durumu daha da kötüleştirecektir.
Östrojene dikkat: Hormonal değişimler yaşıyorsunuz; östrojen gibi hormonların düzgün bir şekilde metabolize edilebilmesi, bazı kanser türlerini önlemek açısından son derece önemlidir. Diyetinize keten tohumu ile baklagiller ekleyin.

50'LERDE TAKVİYE ŞART
Bu yaşlarda birçok hastalığa yakalanma riskiniz artıyor. Uzmanlar, menopoz sonrası dönemde beslenme şeklinize dikkat ederek sağlığınızı korumanızın mümkün olduğunu söylüyor.
Bel bölgesi kalınlaşır: Kadınlar menopozdan sonra bel ve karın bölgesinden kilo almaya meyillidir. Diyetinize somon gibi yağlı balıklar, soya fasulyesi, tam tahıllar ve brokoli ekleyin.
Göğüs kanseri alarmı: Araştırmalar, obezite ve göğüs kanseri arasında net bir ilişki olduğunu gösteriyor. Bu yüzden doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri olabildiğince az tüketin.

60'TAN SONRA AZ YİYİN
60'lı yaşlar bir kadın için iyi ve dengeli yaşanmış hayatın meyvelerini topladığınız dönemdir. Sık sık ama az yiyerek, daha çok sebze, meyve tüketerek, sindirim sisteminizi kontrol edebilirsiniz. Eklem ağrılarını azaltmak için de diyetinize balkabağı, kırmızı biber, zerdeçal ve zencefil ekleyin.