Sağlık kontrolünden kaçılmaz

Pazartesi 13.09.2010
ABONE OL
45 yaşında bir kadınım. Son iki ayda 15 kilo birden aldım. Bu ay, sağlık tahlillerim var. Ama ben yaptırmak istemiyorum. Ne yapmalıyım? Ç.K./Manisa
Kilo fazlalığı kalp, kanser ve cinsel sorunlar için en önemli risk faktörleri arasında olmakla kalmayıp, aynı zamanda sağlığınızı korumak için gereken önlemleri alırken de sizi olumsuz etkileyebilir. Örneğin, son 60 yıl içinde kilo ve kanser arasındaki ilişkiyi inceleyen 23 araştırmanın sonucuna göre; kilolu kadınlar meme ve rahim ağzı kanseri taramalarını daha az yaptırıyor. Bunun da nedeni kilo fazlalığı yaşayan kadınların, vücut imajlarına güvenmemeleri ve utanma duygusuyla klinik anlamda muayene olmak istememeleri...

ERTELEMEK DOĞRU DEĞİL
Ayrıca kilo problemi yaşayan birçok kişi; kan şekeri ve kolesterol gibi fazla kiloya bağlı testleri de yaptırmak istemez. Size önerim, rutin kontrollerinizi ertelememeniz yönündedir. Unutmayın ki, sonuçlar olumsuz çıksa bile, erken dönemde yakalanan birçok sağlık sorununun tedavisi vardır.


Sonbaharda sağlık rehberi
Ben 40 yaşındayım. Sonbahara girerken sağlıkla ilgili ne gibi tetkikler yaptırmam gerekir? Sağlıklı bir yaşam için nelere dikkat etmeliyim? A.Ü./İstanbul
İşe önce yaz tatili ve Ramazan ayı nedeniyle ertelemiş olabileceğiniz sağlık kontrollerini yaptırmakla başlayın. Kanser taramalarını ve kan tahlillerini doktorunuzun da yönlendirmesiyle bir an önce yaptırın.
DOKTORUNUZA DANIŞIN
Mevsim geçişlerde şiddetlenen bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı tetikte olun. Grip ve zatürre aşıları için hekiminize danışın.
Beslenme ve egzersiz planı ile uyku düzeninizi gözden geçirin. Öğün sayısı, öğün içeriği, kalori yönetimi önemli noktalardır. Kilo problemi kışın arttığı için fazla kilolarınız için şimdiden uygun bir plan oluşturun.
Ayrıca yaz aylarında artan hareket imkanı sonbaharla azalabilir. Bu durumda mutlaka kış aylarına da uyan bir egzersiz rutini benimseyin. Nerede yürüyüş yapabileceğinizi araştırın.
UYKU ÖNEMLİ!
Uyku saatleri hem kısalan günlere hem de okulların açılması ve yoğun iş döneminin başlamasıyla birlikte değişiyor. Mutlaka sizin için normal olan saatlerde yatıp uyanmaya başlayın. Bu öneriler, kışa girerken artan halsizlik, bitkinlik, yorgunluk şikayetlerinize de iyi gelecektir.

Erkekler HPV olur mu?
Genelde kadınlarda görülen HPV (Human Papilloma Virüs) erkeklerde de görülür mü? Ya da diğer bir deyişle erkeklerde de rahim ağzı kanseri olur mu? K.S./Bursa

HPV (Human Papilloma Virüs), kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açan bir virüs... Ancak bu virüsün hem kadınlar hem de erkeklerde cinsel bölgeyi etkileyen 40'tan fazla alt tipi vardır. HPV, erkeklerin cinsel bölgesinde siğillere neden olur. Çoğu kişide bu siğiller, fark edilmeyecek kadar küçük olduğundan dikkatli olmalısınız. Ayrıca birçok erkekte HPV, hiçbir belirti vermediğinden cinsellik esnasında partnerinize bulaşabilir. Erkekteki siğiller; ilaçlarla, basit cerrahi işlemlerle veya kriyoterapi ile dondurularak tedavi edilebilir. En önemli noktalardan biri de, partnerinizin de gerekirse tedavi olmasıdır.