İdrar söktürücü kilo verdirmez

  1. Haberler
  2. Sağlık
Çarşamba 09.12.2010 ABONE OL
Zayıflamak için idrar söktürücü ilaç kullanan arkadaşlarım var. Ben de bu yöntemle zayıflamak istiyorum. Vücuduma herhangi bir yan etkisi olur mu? M.N./İst.
İdrar söktürücülerin zayıflama amacıyla kullanılması son derece yanlış bir uygulamadır. Bu tip ilaçlar doğrudan böbreğe zarar vererek, kandaki üreyi artırır. Vücuttaki sodyum ve potasyum kaybını artırarak kandaki kalsiyumun artmasına neden olur. Bu nedenle de çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. İlacın yan etkileri arasında, ani tansiyon düşmeleri, kalp çarpıntıları ve teklemeler gibi ritim bozuklukları sayılabilir.

BACAKTA AĞRI YAPAR
Kalp kasında hasar oluşturabilir. Bacak, kol ve sırt kaslarında ağrılı kramplar görülebilir. Bu ilaçların zayıflatıcı etkisi yoktur. Zayıflamanın en iyi yolu kalori kısıtlamak ve spordur.

***
Alkol tansiyon krizine sokabilir
36 yaşında, tekstilciyim. Alkollü bir akşamın ertesi günü tansiyon krizi geçirdim. Tansiyon krizinde alkolün etkisi nedir? Sizce alkol almam riskli mi? H.M./Adana
Yapılan bazı çalışmalar, insanların alkole karşı dirençli olabildiklerini kanıtladı. Avrupa Hipertansiyon Derneği'nin geçen senelerde yayınladığı bir rapora göre, bazı kişilerde beyinden salgılanan su atıcı hormonun yüksek, insülin düzeylerinin ise düşük olduğu ortaya çıktı. Hipertansiyon yokken dahi ağır alkol kullanımı sonucu bu hormonların daha da aktive olarak kan basıncının iyice yükselmesine yol açtığı gözlemlendi. Alkol alımı sonucunda ciddi burun kanamaları, çarpıntı, şiddetli göğüs ve baş ağrısı hatta enfarktüs, felç ve ölümün dahi gelişebildiği görüldü. Bunun dışında tansiyon tedavisi görmekte olan kişilerde, bu durum daha ciddi sorunlar yarattı. Aspirin gibi pıhtılaşmayı bozan ilaçları kullanan kişilerde ilaç, karaciğeri bozdu ve beklenmeyen yan etkilere sebep oldu.

DİYABETLİLER DİKKAT!
Bu arada uzmanlar, antibiyotik kullanan diyabetik kişileri de alkol alırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Kan şekerinin 50'lerin altına düştüğü hipoglisemililer ya da 500'lere fırladığı hiperglisemililer dikkatli olmalı. Özellikle ailelerinde hipertansiyon ve kalp-damar sorunu olan kişilerin alkol kullanımını ölçülü yapmaları öneriliyor. Bu kişilerin yılda bir kez karaciğer testlerini yaptırmaları gerekli.

***
Sigara değil sporla zayıflayın
120 kiloyum. Zaten çocukluğumdan beri hep kiloluydum. Sigaranın kilo verdirdiğini duydum. Sizce sigaraya başlayarak zayıflamam mümkün mü? M.Ş./Sinop

Tabii ki hayır. Dünyada sigaranın zayıflattığına dair bilimselliği kanıtlanmış bir araştırma yok! Bu, halk arasındaki yanlış bir inanış...

YÜZEREK ZAYIFLAYIN
Ancak şu da bir gerçek ki; 20- 30 sene gibi bir uzun süre sigara içenlerin çoğu gerçekten çok zayıflar... Arka arkaya içilen iki-üç tane sigara, mide suyu salgısını üç kat daha fazla artırır. Ayrıca sigara, kanser yapıyor, felç gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Sigaraya kesinlikle başlamayın. Yürüyüş ve yüzme gibi sporlar ve diyetlerle ideal kilonuza ulaşmaya çalışın.


BUGÜN NELER OLDU