Sevdiği bir şeyle ödüllendirin

  1. Haberler
  2. Sağlık
Pazartesi 14.12.2010 ABONE OL
Çocuğuma okullarda olduğu gibi bir ödül panosu hazırlamak istiyorum. Bunu hazırlarken ve uygularken nelere dikkat etmeliyim? S.A./Malatya
Çocuklar ceza ile değil, ödül ile motive olurlar. Çocuklar iyi davranışlarının sonuçlarının somutlaştırılmasından çok hoşlanırlar. Bu nedenle okullarda da öğrencilere yıldız, imza ya da aferin verilir. Evde sizde bir ödül panosu hazırlayabilirsiniz.

SORUMLULUK ALSIN
Bu panoya yapılması istenen sorumlulukları asın. Odasını toplamak, ödevlerini yapmak, yemeğini yemek gibi... Bunları güzel yaptığında ödüllendirileceğini söyleyin. Bunu da mutlaka görünür bir yere asın. Her davranış için en az beş yıldız aldığında, sevdiği bir şeyi ödül olarak verin. Ancak verilen görevleri yapmadığında da yıldızlarını geri almayın. Kötü davranışlar gösterdiğinde öncelikli olarak görmemezlikten gelin.

Kızlar neden daha başarılı?
Sınav sonuçları açıklandığı zaman hep kız çocuklarının daha başarılı olduğu vurgulanıyor. Kız çocukları erkek çocuklara göre daha mı başarılı? H.B./Sinop
Yapılan araştırmalar kızların okul başarılarının son 20 yılda oldukça arttığını göstermektedir. Araştırma sonuçları, kızların ana dil etkinlikleri, matematik ve sosyal derslerde; erkeklerin ise fen derslerinde başarılı olduğunu bizlere kanıtlar nitelikte.

ÖĞRENMEYE AÇIK
Yine sonuçlardan, kızların okul başarısı için daha kaygılı oldukları, erkeklerin ise bu konuda daha az endişe duydukları, kızların ders notlarına daha odaklı olduğu, erkekleri düşük nota çok fazla takılmadıkları sonucu ortaya çıkıyor. Ancak en çok savunulan tez kızların EQ'larının daha kuvvetli olduğu, yapısal olarak öğrenmeye daha açık oldukları. Elbette ki cinsiyet ayrımından ziyade, bu durumu en çok etkileyen ve yönlendiren, aile bireylerinin çocuğunun eğitiminde ve gelişimindeki etkin rolüdür.

Popüler olmak istiyor olabilir
Dokuz yaşındaki oğlum okulda her şeye muhalefetmiş. Öğretmeni bu durumdan çok şikayetçi. Herkes bıkmış durumda. Ne yapmalıyız? K.L./İstanbul

Her şeye muhalefet olması ilk olarak dikkat çekme isteğini akla getiriyor. Ancak neden dikkat çekmek istediği çok daha önemli. Bu durumun altında yatan nedenlere göz atmak gerekli. Grup içinde lider olamama, öğretmenin ilgisini çekme, popüler olma isteği ya da genel bir tepki olabilir. Sebebin ne olduğunu bulmaya çalışın. Diğer bir neden de, çocuğun kendini yeterince ifade edememesi olabilir. Evde de bu şekilde davranırsa, bu davranışını görmemezlikten gelin. Dikkatini farklı şeylere çekmeye çalışın.

AKTİF GÖREV ALMALI
Proje çalışmalarında bulunmasına yardımcı olun. Özellikle hareketli ve deneyimi olan işlerde görev almasını isteyin. Öğretmeniyle işbirliği içinde çalışarak ev ve okul istikrarını sağlayın.

BUGÜN NELER OLDU