Evliliğimi kayınvalidem bitirdi!

  1. Haberler
  2. Sağlık
Salı 15.12.2010 ABONE OL
10 yıllık evliliğim kayınvalidem yüzünden bitti. Benim, oğlunun eşi olduğumu kabullenemedi. Eşim de sessiz kaldı. Eşim neden annesine dur diyemedi? T.M./İst.
Annesinin nefesini ensesinde hisseden, her an onun kontrolü altında olan, onun yemeklerinin dünyanın en iyi yemekleri olduğuna ve annesinin her şeyin en doğrusunu bildiğine inanarak büyüyen bir erkek çocuk, bir gün gelip sevdiği kadınla aynı hayatı paylaşmaya başlayınca, bir taraftan bağımsızlaşma savaşı verirken bir yandan da annesinin özelliklerini karısında aramaya başlar. Freud'un dediği gibi "Gerçek kadınını bulan erkek annesini bulmuş demektir." Yani annesinin özelliklerine en yakın olan kadın, erkek için hayatının kadını olmaya hak kazanmıştır. Anneler ise oğullarının başka bir kadın tarafından ellerinden alınacağını düşünür ve gelinkaynana arasında savaş başlar.

AİDİYET DUYGUSU OLMAZ
Kayınvalideler oğullarının kontrolünü kaybetmemek için yoğun olarak mücadele ederler. Bu evliliklerde kişiler kendilerini bağımsızlaştıramazlar. Ne erkek ne de kadın aidiyet duygusunu oluşturamaz. Bu kopmalar onarılamazsa sonunda "Kaynanam yüzünden boşandım" durumu ortaya çıkabilir.

***

Kızım oyuncağı ile yatıyor
Kızım 11 yaşına geldi ama hâlâ oyuncak fili ile yatıyor. Ne yaptıysak elinden alamadık. Kızımız neden böyle davranıyor? Y.B./İzmir
Çocuk belli bir yaşa gelince annesinden uzaklaşır ama yanında onun sıcaklığını ve belki de kokusunu taşıyan bir oyuncak fil veya bir battaniye taşır. Böylece kendisini güvende hisseder. Battaniye veya oyuncak fil gibi nesnelere geçiş nesnesi adı verilir. Aslında bütün hayatımız boyunca bizi rahatlatması ve geçmişle bağlantımızı kurması için geçiş nesnelerini kullanırız, bunda bir sorun yoktur. Ancak eşinizle olan ilişkinizi ve kızınıza olan yakınlığınızı gözden geçirmenizde fayda var.

KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN
Kızınız kendini güvende hissetmedikçe, sizinle kaliteli vakit geçirmedikçe ve yetişkin hayatın açmazlarıyla mücadele etmeye hazır olmadıkça oyuncak filinden vazgeçmekte zorlanacaktır. Çünkü kızınız çocukluğundaki güvenlik duygusunu yeniden yaratmak için sanki benliğinin bir uzantısıymış gibi filini yanında istemeye devam ediyor olabilir.

BUGÜN NELER OLDU