Cinsellikten soğudum

  1. Haberler
  2. Sağlık
Salı 22.12.2010 ABONE OL
10 yıllık evliyim. Eşimle yaşadığım cinsellikten mutlu değilim ama o beni mutlu sanıyor. Gittikçe içime kapanmaya başladım. Psikoloğa mı gitmeliyim? A.B./Ank.
Cinsellik insan doğasının bir parçası olmasına rağmen, cinsellikle ilgili tabular günümüzde varlığını sürdürmeye devam ediyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği'nin yaptığı bir araştırmaya göre evli olan çiftlerin yüzde 75'inden fazlası cinsel sorunlarını eşleriyle konuşmaktan kaçınıyor ve cinsel terapiste başvurmak için yıllarca bekliyorlar. Çözümü eşinizle birlikte arayın. Çünkü cinsel sorunlar, evliliklerin sağlıklı bir biçimde sürdürülmesini engelleyen en önemli etkenlerden biridir. Konuşulmayan cinsel sorunlar birbiri üzerine eklenerek hayata karşı umudunuzun azalmasına yol açabilir. Bu nedenle eşinizle konuşarak çözüm için ilk adımı atmanızda fayda var.

İktidar savaşına girmeyin
Yeni evlendim. Eşim ataerkil bir aileden geliyor ve beni çalıştırmıyor. Bunu kabullenemiyorum. Bir sorun yaşadığımızda ise birbirimizi suçluyoruz. Neden? L.C./İst.

Yeni evli bir kadın olarak bir sorunla karşılaştığınızda kimin suçlu olduğunu bulmaya çalışmaktan vazgeçin. Sadece kendi hatalarınıza ve çözüme odaklanın, eşinizle bu çözümü konuşun. Karşılıklı suçlamalar ve imalar hem çözümü zorlaştırır hem de aşkınızı zedeleyebilir.

MÜCADELE ETMEYİN
Modern evliliklerde eşlerin eşit olması ve ortak söz sahibi olmaları, baskın rolün eşit dağılmış olması esastır. Ancak ülkemizin koşullarını gözden geçirdiğimizde arada bir küçük ayarlamalar yapmak sizin yararınıza olacaktır. Yani her zaman ille de eşit olmak için çabalamayın, eşinizle güç ve iktidar mücadelesine girişmeyin. Konuşurken eşinizin kendisini iyi hissetmesini sağlamak, onun bir adım önde olduğuna onu inandırmak sizin yararınıza olur. Bu yüzden eşinizin kurallarını anlayıp krizi fırsata çevirmeniz mümkün. Çünkü eşinizi değiştirmek istedikçe yorulduğunuzla kalırsınız. Yani eşinizi değil, kendinizi değiştirmenizde fayda var.

Değiştirmeye çalışmayın
Eşimin bazı davranışları beni rahatsız ediyor. Defalarca uyarmama rağmen kendini düzeltmedi. Sizce eşimle sağlıklı bir ilişki kurmam mümkün mü? K.S./İst.

Eşinizle sağlıklı bir ilişki kurmak için, öncelikle onun olduğu gibi olmasına izin vermeniz gerekir. Yani eşinizi olmasını istediğiniz gibi değil, gerçekten olduğu gibi görmelisiniz.

ARTIK KABULLENİN
Eşinizin mükemmel olamayacağını ve sizi rahatsız eden şeyler yapabileceğini kabullenmelisiniz. Çünkü eşinizi değiştirmeye çalıştığınızda o direnecek ve sizinle inatlaşacaktır. Bu nedenle onu değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmenizde ve onun için neler yapabileceğinizi konuşmanızda fayda var. Eşinizi mutlu ettiğinizde sizi rahatsız eden davranışlarını, kendi özgür iradesiyle bırakacaktır.

BUGÜN NELER OLDU