Kablosuz internet zararlı mı?

  1. Haberler
  2. Sağlık
Pazar 27.12.2010 ABONE OL
Kablosuz internetin zararlı olduğunu duydum. Beş aylık hamileyim. Sizce artık evdeki interneti kablolu olarak mı kullanmalıyım? C.G./Antalya
Elektro-manyetik duyarlılık; cep telefonları veya kablosuz internetin olduğu ortamlarda yoğun olarak vakit geçiren kişilerde rastlanan baş ağrısı, yorgunluk, dikkat eksikliği, uyku problemleri, kulak çınlaması, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtiler için kullanılan bir terimdir. Henüz elektro-manyetik alanların sağlık sorunlarına yol açtığını gösteren kapsamlı bir çalışma yok. Sadece son dönemde Kanada'da yapılan bir çalışmada cep telefonlarına maruz kalan kişilerde kalp atımında hızlanma ve düzensiz kalp ritmi bulgularına rastlandı. Dünya Sağlık Örgütü ise elektro- manyetik duyarlılık sıklığının henüz bilinmediğini belirtiyor. Yine de bu gibi şikayetleriniz varsa bir uzmana başvurup sağlık sorununuzun olup olmadığını araştırın.

***

Fazla ilaç yaşlıları yoruyor
Annem yediden fazla ilaç kullanıyor ve bunları sürekli birbirine karıştırıyor. İlaçları karıştırmaması için çok uğraşıyoruz. Sizin bir tavsiyeniz var mı? H.K./Adana
Belli bir yaşı geçen birçok kişi sıklaşan sağlık sorunları için birden fazla ilaç kullanıyor. Yüksek tansiyon, kolesterol problemi, şeker hastalığı, eklem romatizması, reflü, tiroid sorunu, depresyon derken avuç avuç ilaç yutuyorlar. Bunlara ayrıca günlük olarak vitamin, mineral veya diğer reçetesiz ilaçları da ekleniyor. Bu durum 'polifarmaci' denilen ve bazen zararlı da olabilen fazla ilaç kullanımına yol açabiliyor.

İLACI ÖĞRENİN
Eğer çok fazla ilaç kullandığınızı düşünüyorsanız öncelikle sizi takip eden hekiminize bu durumu bildirin. İlaçlarınızı hangi sorun için kullandığınızı, ne zaman alacağınızı, ne kadar süre devam edeceğinizi, kullanım talimatlarını ve olası yan etkilerini öğrenin.

MUTLAKA LİSTE YAPIN
Bu bilgileri bir liste şeklinde saklayın. Muayene zamanlarını kaçırmayın ve bırakma zamanı gelmiş ilaçlarınızı not edin. Birden fazla hekiminiz varsa, sizi düzenli olarak kontrol eden doktorunuzdan mutlaka sizin için iyi bir ilaç protokolü oluşturmasını isteyin. 65 yaş üzerinde vücutta ilaçların farklı çalıştığını ve yan etkilerin oluşabileceğini unutmayın.

***

Evlilik sizi tembelleştirmesin
26 yaşındayım. Evlenmeden önce sağlıklı beslenip düzenli spor yapıyordum. Ancak son altı ayda 15 kilo aldım. Ne yapmalıyım? A.B./İstanbul
Evliliğin ilk yıllarında kilo artışı sık rastlanan bir problemdir. Bu sorunun yeme alışkanlıklarındaki değişime bağlı olduğu belirtilir. Ancak evlilik gibi ciddi hayat değişimleri, aynı zamanda egzersiz alışkanlığında da farklılıklar yaratır. Son dönemde yayınlanan ve yaklaşık 9 bin kişiyi inceleyen yeni bir çalışmaya göre, yeni evlilerde kardiyo-vasküler fitness yani yürüyüş gibi aerobik egzersizlerin miktarında ciddi bir düşüş tespit edildi.

YARDIM ALIN
Bu nedenle evliliğe adım atarken beslenme, kilo yönetimi, egzersiz düzeni gibi hayat alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Ciddi bir kilo artışı yaşıyorsanız yardım alın.

BUGÜN NELER OLDU