Kanser tedavisi görürken çalışmak dogru mu?

Tedavi sürecinde hayattan kopmamak ve iş arkadaşlarıyla iletişim içinde olmak isteyen kanser hastalarının, kendilerini mikroplardan koruması ve hijyene özen göstermesi gerekir

Ameliyat veya radyoterapi gibi kanser tedavilerinin bazı bölümlerinde işinizi aksatmanız kaçınılmazdır. Kemoterapi tedavisi görürken ise tam zamanlı çalışamayacak kadar güçsüz ve yorgun olabilirsiniz.
iletişim yararlı olabilir
Kanser tedavisinde, başarılı bir iyileşme için aşırı yorgunluktan kaçınmalısınız. Biz hastalarımıza, aktif tedavi sırasında yarı zamanlı çalışmalarını öneriyoruz. Bazı hastalar kemoterapilerini cuma günü aldıklarında, hafta sonu boyunca dinlenerek haftanın geri kalanında kendilerini çalışacak güçte hissedebilir.
Kanser tedavisi görürken işe gitmenin, kendilerinde normal yaşıyormuş duygusu sağladığını hisseden hastaların da sayısı az değildir. İş ortamlarını ve arkadaşlarını sevenler, bu iletişimin kendilerine yararlı olduğuna inanırlar.

ENFEKSİYON RİSKİ ARTIYOR
Tedavi sürecinde çalışırken en büyük endişe konusu ise iş arkadaşları veya çevreden gelecek enfeksiyonlara maruz kalma olasılığıdır.
Kemoterapi veya radyoterapi nedeniyle akyuvar sayınız düştüğünde, enfeksiyonlara daha yatkın hale gelebilirsiniz ve daha fazla önlem almanız gerekir.
Kemoterapi ya da radyoterapi görürken çalışmayı düşünüyorsanız; ellerinizi sık sık dikkatlice yıkayın.
Para gibi elden ele dolaşan ve mikrop taşıyan materyallerle iç içe bir işiniz varsa el temizliğine ekstra özen gösterin.
Nezle ya da grip olan çalışma arkadaşlarınızı, iş ortamında sizden uzak durmaları konusunda uyarın.
Akyuvar sayınız düşük olduğunda toplu taşıma araçlarına binmeyin ve kalabalıkla teması en aza indirin.

DEĞİŞİKLİK TALEP EDİN
İşiniz; güçlü kimyasallarla çalışmanızı gerektiriyorsa tedavi sırasında bu bileşiklere karşı daha duyarlı hale gelebilirsiniz. Bazen parfüm gibi zararsız maddeler bile bulantıyı tetikleyebilir.
Organik kimyasallar, Hodgkin lenfoması ve meme kanseri olmak üzere belli kanserlerin riskini artırmaktadır. Eğer böyle bir işiniz varsa yöneticinizden bu bileşiklere daha az maruz kalacağınız bir göreve geçmeyi isteyebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN