Uykusuzluk çekenlerin en büyük sorunu kilo almak

Depresyon başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olan uykusuzluğun, aşırı yemek yemeye ve dokularda yağ depolanmasına da zemin hazırladığı belirtiliyor. Düzenli uykunun, sağlıklı bir yaşam için zorunlu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Erdoğan Kunter, "Yetersiz uykunun neden olduğu olumsuzluklardan biri de aşırı kilo alımıdır" diyerek şu bilgileri verdi:

UYKU APNESİNİN ETKİSİ
"Uykusuzluk; insanın bağışıklık sistemini, hastalıklara direncini, acıya ve psikolojik strese tahammül gücünü olumsuz etkiler. Uykusunu alamayan çocuklar da, yetişkinler de ertesi gün okul ya da işlerinde verimsiz olur. Kilo fazlalığı olan kişilerde uyku apnesi gelişme riski de fazladır. Şişmanlık, uyku apnesi hastalığına zemin hazırlarken, uyku apnesi de daha fazla kilo almaya neden olmaktadır. Uyku apnesi nedeniyle horlayan eşler de pek çok insan için önemli bir uykusuzluk nedenidir."

KISIR DÖNGÜ OLUŞUR
Prof. Dr. Erdoğan Kunter, "Yetersiz uyku nedeniyle açlık ve doyma hissinde meydana gelen değişiklikler, vücutta yağ depolanmasını artırır. Burada bir kısır döngü söz konusudur. Kişi uyku ihtiyacını adeta yemek yiyerek giderme çabası içine girer" dedi.
BİZE ULAŞIN