İlaçlar güneş alerjisi yapabilir

"Tansiyon ve diyabet hastasıyım. Tatile gideceğim, düzenli olarak kullandığım ilaçların sıcakta bir yan etkisi olmasından korkuyorum; ne yapmalıyım?" B.İ./Silivri

Birçok ilaç, ciltte güneş hassasiyetine yol açabilir. Bunlar arasında bazı antibiyotikler, ağrı kesiciler, kolesterol, şeker ve kalp ilaçları, akne ilaçları ile idrar söktürücüler bulunur.

İLACA ARA VERİN
Foto-toksik reaksiyonlarda kullanılan ilaç; UVA ışınları emerek ciltte ani yanma hissi, yoğun güneş yanığı ve cilt lekelenmesine neden olur. Foto-alerjik reaksiyonlarda ise şikayetler 24-72 saat sonra ve daha çok döküntü şeklinde gelişir. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Kullandığınız ilaca ara vermeniz, güneşten uzak durmanız, lokal veya sistemik tedavi almanız gerekebilir. İlaçlarınızın prospektüslerini gözden geçirmeli, sürekli aldığınız ilaçların böyle bir etkisi olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız. UVA ve UVB ışınlarına karşı filtresi olan, güneş koruma faktörlü kremler de faydalıdır.

***

Sınav sonrası sendromuna karşı...

"18 yaşındaki oğlum üniversite sınavlarına girdi. Şimdi kendini depresif hissediyor; ne yapmalıyız?" B. Ç./İstanbul

Sınav öncesinde dikkat, enerji, konsantrasyon, motivasyon sağlayan stres hormonları; sınav sonrasında yorgunluk, depresif ruh hali, sıkkınlık, tatminsizlik ve amaçsızlık hissi yaratabilir. Bu durumu yenmenin ilk adımı, tempoyu yavaş yavaş düşürmektir. Spor, sosyal faaliyetler, hobi veya yabancı dil kursları yardımcı olabilir. Günlük ve haftalık programlar yapılması ve buna uyulması önemlidir. İmkan varsa, bir tatil faydalı olabilir. Sınav sonuçların kötü gelmesi olasılığına karşı bir hayat planı oluşturmak da tüm aile için rahatlatıcıdır. Depresif hisler devam ediyorsa; bir hekime başvurarak klinik depresyon, tiroid hastalığı, B vitamini yetersizliği açısından da kontrol yaptırabilirsiniz.

***
Maydanoz bağışıklığı düzenler

"34 yaşındayım, bağırsaklarımdaki ülserden dolayı üç yıldır bağışlıklık sistemi baskılayan ilaç alıyorum. Önerebileceğiniz doğal bir destek var mı?" Y.S./Eskişehir

Allerji ve oto-immun hastalıklarda (sedef, romatoid artrit, iltihaplı bağırsak sorunları gibi) kullanılan ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların böbrek ve karaciğer hasarı, diyabetyüksek tansiyon riski gibi pek çok yan etkisi olabiliyor. Yeni bir çalışmaya göre maydanoz bağışıklık sistemini düzenleyerek bu hastalıkların kontrol altına alınmasına yardım ediyor. Maydanozun; hem idrar ve balgam söktürücü, hem de tansiyon düşürücü ve anti-kanserojen özellikleri bulunuyor. Maydanoz dışında karnıyarık otu ve enginarı da hekiminize danışarak tüketebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN