Aşırı terlemeye ameliyatlı çözüm

Aşırı terleme yüzünden sınav kağıdı ıslanan, derste not tutamayan, karşı cinsle ilişki kuramayan gençler var. Hatta kimisi misafirliğe bile gitmekten utanıyor. Oysa terleyen bölgeye konulan klipsle bu sorundan kurtulmak mümkün

Medical Park Göğüs ve Akciğer Transplant Cerrahı Dr. Erkan Yıldırım; sosyal ve psikolojik yönden hayatın her alanında ciddi sorunlara neden olabilen aşırı terlemeyle ilgili soruları yanıtladı.
Aşırı terleme nedir?
Terleme, aslında vücudun normal sıcaklığını ayarlamak için uyguladığı doğal bir mekanizmadır. Ancak bizim 'hiperhidroz' adını verdiğimiz aşırı terleme hastalığında; kişi, belirli bölgelerinde sürekli olarak aşırı terleme sorunu yaşıyor. Terlemek beden sağlığı açısından gerekliliktir fakat sosyal açıdan baktığınızda ciddi bir sorundur; insanı utandırır, saklanma ihtiyacı oluşturur.
Hiperhidroz neden olur?
Nedeni; vücudun her yerinde ter salgılanmasını kontrol eden sempatik sinir sisteminin, kendiliğinden çok yüksek seviyede çalışmasıdır. Geçici bir durum değildir; aralıklı veya devamlı olabilir. Bir de bazı hastalıklara bağlı aşırı terleme durumu vardır. Örneğin; hipertiroidi, psikiyatrik hastalıklar, menopoz, şişmanlık, diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları ve enfeksiyonlar da kendini aşırı terleme ile gösterebilir.

ERGENLERİN KABUSU
Altta yatan bir hastalık yoksa ne yapılır?
Hasta dermatoloji uzmanına yönlendirilir. Dermatolog; hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir. Son çare olarak cerrahi müdahalede bulunuruz.
Daha çok kimlerde görülür?
Gençlerde ve özellikle ergenlik döneminde daha çok görülmektedir. Yetişkinlerin yüzde 1'inde aşırı terlemeye rastlanmaktadır. Hiperhidroz; çocuklukta başlar, ergenlik ve yetişkinlikte şiddetlenir. Erkek ve kadın bu durumdan eşit oranda etkilenir.

KLİPS YÖNTEMİYLE KURTULUYORLAR
Hiperhidroz hastalarına kapalı bir ameliyat tekniği olan klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi) tedavisi uyguluyoruz. Bu operasyonda; önce her iki koltuk altından beş milimetrelik, küçük iki tane kesi yapıyoruz. Sonra o bölgeye kamerayla girip terlemeye neden olan sempatik zinciri buluyoruz. Etkilenen bölge neresiyse, o sinir zinciri boyunca klips koyuyoruz.

ETKİSİ HEMEN BAŞLIYOR
Ameliyatın etkisi; sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar. Hatta operasyon sırasında ellerin kuruduğu fark edilir. Bu işlem sırasında binde bir oranında yan etkiler görülebilir. Bazen de el ve yüzde terleme kesilmesine rağmen; koltuk altında ya da sırt bölgesinde terlemeler başlayabilir.

BİZE ULAŞIN