At ve sığır kemiğinden insana yapay çene

Diş eti iltihabı veya uzun süre protez kullanımı sonucu kaybolan çene kemiği 'box teknik' adlı bir yöntemle yeniden yapılıyor. Bu teknikle; at, dana ve sığırların bacak kemikleri işlenerek insan kemik dokusuna uygun hale getiriliyor

Çene kemiği olmadan yaşamak zorunda kalan insanlar için artık yeni bir tedavi yöntemi uygulanıyor! Box teknik adındaki tedaviyle; hayvan kemiklerinden çene nakli yapılabiliyor. Türkiye'de bu yöntemi uygulayan Tanfer Klinik Ağız ve Çene Cerrahı Prof. Dr. Nihat Tanfer, bu konu hakkındaki sorularımızı yanıtladı:
Kaybolan çene kemiği yeniden yapılabilir mi?
Evet, hayvan kaynaklı kemikler özel tekniklerle laboratuvar ortamında insan kemik dokusuna uygun hale getirilir. Kaybolan çene kemiğinin içerisine cerrahi bir operasyon ile yerleştirilirler. Bu yönteme Box teknik diyoruz.

ÜÇ BOYUTLU YAPILIYOR
Box teknik ile kaybolan çene kemiği nasıl yeniden yapılıyor?
Kaybolan kemik dokusu üç boyutlu olarak yeniden yapılıyor. Dişlerini yıllar önce kaybetmiş ve protez kullanamayacak hale gelmiş kişilere bile yıllar sonra yeniden sabit protez yapılabilir. Yöntem daha önceden beyin cerrahisi ve plastik cerrahide kullanılmış. Bu yöntemde; eriyebilen ve doku ile uyumlu polilaktik asit plakaları çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra hayvan kemiğinden elde edilen kemik greftleriyle doldurulur. Bu uygulamadan altı ay sonra sağlıklı kemik dokusu elde edilir ve hasta implant ile yeni dişlere sahip olur.
Ne tür kemik kullanıyorsunuz?
Sığır, dana ve atların bacak kemikleri belli işlemlerden geçiriliyor. Sterilize edilip kemik bankalarında korunuyor.
Neden daha önce bu şekilde çene kemiği yapılamıyordu?
Bundan önce de kemik yapılandırma yöntemleri uygulanıyordu ama box tekniğini diğerlerinden üstün kılan şey; hastanın vücudunun başka bir bölgesinden kemik alınmasına gerek kalmaksızın üç boyutta kemik onarımının sağlanmasıdır.
Dünyada kimler bu tekniğin öncülüğünü yapıyor?
Bu yöntem Amerika'da uygulanmaya başlanmış, sonra İtalya'da geliştirilmiş.
Bu teknik sadece implant yapılırken mi kullanılıyor?
Hayır, diş eti hastalığı nedeniyle dişlerinin etrafında kemik kaybı olmuş kişilerde de uygulanıyor.
Hasta ne kadar zaman sonra yeni dişlerine kavuşur?
Dört ila altı ay arasında... Operasyon sonrasında çeneye buz uygulanması, sıcak gıdalarla beslenilmemesi ve sigara içilmemesi gerekir.
Box teknik diş hekimliğine yeni bir katkı sağlayacak mı?
Evet, özellikle kadınlarda 35 yaşlarından sonra çene kemiklerinde önemli sorunlar olabiliyor. Diş eti hastalıkları sonucu da ortaya çıkan kemik erimeleri; yüz kaslarında çökmelere, çizgilere ve kırışıklıklara yol açıyor. Bu operasyon estetik diş hekimliğinde önemli bir aşamayı da katettiğimizi gösteriyor.

DİŞ ETİ İLTİHABINA DİKKAT!
İnsanın çene kemiği neden kaybolur?
Yanlış diş fırçalama ve diş ipi kullanımı bu soruna neden olabilir. İlk başta diş etlerinde kanama ile diş eti iltihabı gelişir. Bu basit iltihap tedavi edilmezse, zamanla dişlerin etrafını saran kemik dokusu etkilenir ve çene kemiğinde erimeler olur. Ayrıca diş çekimlerinden sonra da çene kemiğinde erime meydana gelebilir. Kötü yapılmış köprü protezlerinin bakımları da ihmal edilirse, çene kemiklerinde önemli ölçülerde kayıplar yaşanabilir. Öte yandan uzun yıllar damaklı protez kullananlarda da kemik kayıplarına rastlanır.

BOX TEKNİK HANGİ HASTALARA UYGUN?
Çene kemiğinde yaygın kemik kaybı olanlar.
Uzun yıllar boyunca total protez kullanmak zorunda kalanlar.
Geçirdiği bazı operasyonlar sonucunda kemik kaybı yaşayanlar.
Bir-iki dişinin çekilmesi sonucu kemik seviyesinin istenilen boyuta gelmemesi nedeniyle estetik kaygı taşıyanlar.
Çene kemiği yapılandırılmadan implant yapılamayacak kişilerde.

YENİ DİŞLER İDEAL BÜYÜKLÜKTE OLACAK
Dişlerini eskiden yaptırmış bazı sanatçılarda rastladığımız aşırı büyük dişler, Box teknik ile doğal bir görünüme kavuşabilir mi?
Evet, kavuşabilir. Bu teknik sayesinde kaybolan kemik dokusu yeniden yerine geldiği için, yeni yapılacak dişler de çok doğal olacaktır. 50'li yaşlardan sonra çok sayıda diş kaybının olduğu hastalarda çene kemiklerinin yok olması, hastanın protezlerini eskisi gibi kullanmasını engelliyordu. Buna bağlı olarak yapılan porselen dişler de çok iri ve büyük kalıyordu. Box teknik ile kaybolan kemikler tekrar yerine konduğu için, dişlerin büyüklükleri de ideal ölçülerde olacak

OPERASYONUN YAPILDI ĞI GÜN İŞİNE DÖNEBİLİR!
Operasyon ne kadar sürüyor?
Operasyon süresi vakaya göre değişir. İtalya'da yaptığımız çalışmalarda; yaklaşık iki saat sürmesine rağmen, Türkiye'de yaptığımız ilk operasyon 50 dakika sürmüştü.
Hasta aynı gün işine ve sosyal hayatına dönebilir mi peki?
Evet, hastanın aynı gün işine ve sosyal hayatına dönmesine engel olan hiçbir durum yoktur. Az miktarda ödem oluşma olasılığı vardır. Ancak genel anestezi altında yapılan tüm çene rejenerasyonlarında hastanın bir gece hastanede istirahat etmesi uygundur.

YARIN: BURUNDAN DİYETLE ZAYIFLAMA

BİZE ULAŞIN