Televizyon çok mu zararlı?

Uzmanlar "Çocuğunuza televizyon izletmeyin" diyor. Gerçekten TV'den bu kadar korkmalı mıyız? M.G./Bolu

Elbetteki korkmamalıyız! Eğer televizyon doğru ve amacına uygun kullanılırsa, en iyi eğitim aracı da olabilir. Burada seçici olmalı, akıllı işaretleri takip etmeli ve çocuğunuzda ilgi ve merak uyandıracak programları seçmelisiniz.

TEHLİKE SİNYALLERİ
Maalesef televizyonu fazlasıyla seven bir toplumuz. TV sektörü, pastanın büyük bir payını oluşturuyor ve bu paya ortak olmak isteyenler de ekranda sıradışı, farklı şeyler gösteriyor. Bazen bunun dozu kaçıyor; ajitasyon, şiddet, taciz içerikli program ve yayınlar gösterime giriyor. İşte bu noktada da tehlike sinyalleri başlıyor. Çocuklarımız dünyayı gördüklerinden tanır. Bu nedenle "Onları televizyon ile çok fazla haşır neşir olmasına izin vermeyin" denir ama her şeyden önce çocuğunuzun; düşünebilen, doğru ile yanlışı ayırt edebilen, problem çözebilen bir birey olması için sizin de iyi birer yetişkin olmanız gerekiyor.

***
Kolik bebeğe nasıl davranılmalı?

Üç aylık bebeğime 'infantil kolik' tanısı kondu. Kolik olan bir bebeğe nasıl davranmak gerekiyor? F.P./Samsun

Benim kızım da kolikti ve bu kelimenin anlamını o kadar iyi biliyorum ki... Toplum arasında gazlı bebek denen kolik, aslında gelişmekte olan bağırsak yapısından kaynaklanıyor. Genelde bebeklerde gaz ilk üç aydan sonra biter ama kolik olan bebekte 7-8 ay sürer. Benim denemediğim ilaç kalmadı. Ancak sorun bitmesi gereken zamanda bitti. Size önerebileceğim yöntemler bizde oldukça etkili oldu. Gergin olduğu zamanlarda mutlaka kucakta dolaştırın, onu sürekli açık havaya çıkarın. Ninni ya da kısa şarkılar müthiş etki yaratıyor. Çok sıkı giydirmeyin ama karın kısmını da olabildiğince sıcak tutun!
***

Kuran kursu onu nasıl etkiler?

Kuran öğrenmesi için çocuğumu camiye göndermek istiyorum. Bu durum onun gelişimini nasıl etkiler? S.G./Van

Genelde aileler yaz aylarında çocuklarını camilerde açılan Kuran kurslarına göndermek ister. Bu eğitimde bir din hocası, çocuklara Kuran'ı basit ama yalın şekilde öğretmeye çalışır yani okuma yazmayı öğrenme gibi... Ben gönderilmesine karşı değilim! Sadece camiyi, hocasını ve kursa kimlerin gittiğini kontrol edin. Ayrıca hocanın çocuklarla iletişimi, öğretiş şekli ve çocuğunuzun bundan nasıl etkilendiği de önemli. Bu nedenle hocanın anlattıklarını çocuğunuzun nasıl algıladığını yorumlamaya çalışın. Eğer onda kursa gitmeyi istememe, aşırı korkma, akşamları ağlayarak uykudan kalkma gibi durumlar sezinlerseniz de, acil olarak bir uzmandan destek alın.
BİZE ULAŞIN