Çıplaklık sağlıklı mı?

Spor salonunda, güneşlenirken, Spa'da ya da küvette çıplak kalmak hastalığa davetiye çıkarabilir. Özellikle başkalarıyla ortak kullanılan alanlarda giyinik olmakta yarar var

Uzmanlar; çıplaklık konusunda dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Cosmopolitan dergisi çıplaklığı masaya yatırdı...
Güneşe karşı kesin korunmanın tek bir yolu var, o da 'giyinmek'. Çıplak güneşlenmenin en büyük risklerinden biri, eğer daha önce güneşe çıkmadıysanız, ileri derece güneş yanıklarıdır. Güneşlenirken en azından vücudunuzun üst ve alt kısımlarını örtün. Güneş ışınlarından zarar görmüş göğüs uçları su toplayıp kabarabilir.

DUŞA MAYO İLE GİRİN
Bakteri üremesine en uygun ortam spor salonlarının duşlarıdır. Uzmanlar; bakterinin nemli yerlerde hiç olmadığı kadar hızlı büyüdüğünü söylüyor. Mikroplar deriyle temas ederek bulaştığı için lifinizin ve duş fırçanızın duş kabinindeki yüzeylere değmemesine dikkat etmelisiniz. Bakterilere maruz kalmamamak için, duşa mayo veya bikiniyle girmelisiniz.
Spa'lardaki havlu ve masaj taşları gibi ürünler tek kullanımlık değildir. Bu malzemeler mikroplardan arınmak için çok titizce temizlenmiyorsa bakteri ve virüslerin üremesi kaçınılmazdır. En iyisi kendi malzemelerinizi, havlunuzu götürmenizdir.
Küvete çırılçıplak girmekle kendinizi tehlikeye atmak neredeyse eş anlamlı kavramlar. Küvetteki sıcak su bakteri kaynıyor olabilir. Bu da sizin bakterilerin neden olduğu hastalıklar bakımından büyük bir risk altında olduğunuzu gösterir. Jakuzilerde ise su fışkırtan deliklerin neden olduğu yüksek basınç, istenmeyen bölgelere su girmesine yol açabilir. Hassas bölgelerinizin deri dokusunu korumak için bikini giymeniz çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

NE ZAMAN SOYUNMALISINIZ?
Araştırmalar; çıplak yatağa girenlerin, giyinik olanlara göre daha iyi uyudukları ve daha fazla seks yaptıklarını gösteriyor. Ancak çarşafları normalden daha sık yıkamak gerek.
Soğuk suda yüzmek kan basıncının ve kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca kadın ve erkekte libidonun artmasına sebep oluyor ve kanın pıhtılaşmasını engelliyor.
Yapılan son araştırmalara göre kadınların yüzde 70'i yüzme sonrası vajinal enfeksiyonlara maruz kalmış. Islak mayo veya bikiniyle durmak da enfeksiyon riskini artırabilir. Sudan çıkar çıkmaz mayonuzu, bikininizi değiştirin.

BİZE ULAŞIN