Okulu ona nasıl sevdirebilirim?

Benim kızım bu yıl okula yeni başladı. Kızımın öğrenme isteğinin gelişmesini ve okula daha keyifle gitmesini istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? A.M./Erzurum

Öğrenme,kişinin bir konuya karşı geliştirdiği merakla oluşur yani merak yoksa, öğrenme de çok keyifli hale gelmez.

İLGİNÇ HALE GETİRİN
Çocuklar bilmece-bulmaca tarzı şeyleri çok severler. Bu nedenle ilk olarak öğrenme ortamının ilginç hale getirilmesi çok önemli. Örneğin haftanın günlerini ona "Say bakalım pazartesi, salı..." diyerek öğretmeye çalışıyorsanız, zaten 1-0 mağlup başladınız demektir. Bunun yerine; sevdiği çizgi film kahramanlarından oluşan bir takvim hazırlayabilirsiniz ya da her güne özel bir sürpriz planlayabilirsiniz. Pazartesi film günü, salı resim günü, çarşamba kurabiye günü gibi... Öğrenilecek bilgiyi enteresan ve eğlenceli hale getirmek, çocuğunuzun hem öğrenme isteğini artıracak, hem de dikkatini geliştirecektir. Ezberlemek yerine neden-sonuç ilişkisi kurarak düşünmesini sağlarsanız, öğrettiğiniz konu aklında çok daha kalıcı olacaktır.
***

Özel okul kitapları neden ağır?

Kızım özel okula gidiyor ama kitaplarının, devlet okullarınınkinden ağır olduğunu fark ettim. Neden? H.F./Samsun

İster özel, ister devlet olsun; okullar Talim Terbiye'nin ön gördüğü müfredatı uygulamak zorundadır. Ancak özel okul; adından anlaşıldığı üzere, diğer özel okullarla rekabet halindedir. En başarılı öğrencileri yetiştirmek, sınavlarda dereceli öğrenci çıkarmak gibi hedefleri vardır. Haliyle bu hedeflerine ulaşmak için farklı öğrenme teknikleri geliştirirler. Devlet okulunda okuyan öğrenci tek kitapla müfredatı takip ederken; özel okul öğrencisi, aynı konuyu üç farklı kitapla takip edebilir. Özel okulu seçmenizin nedenlerininden biri de; çocuğunuzun daha fazla bilgi kazanmasını ve kendini geliştirebilmesini sağlamak değil midir? O zaman bu bahsettiğinizin sıkıntı olmaması lazım!

***
Beslenme çantası nasıl hazırlanmalı?

Oğlumun beslenme çantasına ne koyacağımı bilemiyorum. En sağlıklı şekilde beslenmesi için ne önerirsiniz? P.F./Bolu

Fazla yağlı ve ağır kokulu olmayan ve çocuğun hazmını zorlamayacak gıdaları tercih etmenizi öneririm. Ceviz, badem, fındık, fıstık, kuru üzüm gibi kuruyemişlerden çantasına bol bol koyabilirsiniz. Evde mayalı hamurdan yapacağınız ekmek, simit ve poğaçalar da çok uygun. Taze meyve suyu ya da ayran da koyabilirsiniz. Beyaz peynirle yapılmış bir tost ya da hafif bir sandviç de çok iyi bir seçim olabilir. Bu arada kızartma, dolma, haşlanmış yumurta ve sulu yemekleri önermiyorum. Bu gıdalar çocuğunuzu zor durumda bırakabilir. Ayrıca bu konuda öğretmeninden de fikir alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN