Aşırı mikrop korkusu

Çocuğumun okuldan geldiğinde çok kirli olduğunu düşünüyorum. Her gün yıkamamda sakınca var mı? A.B./İstanbul

Her gün banyo yapmakta ya da çocuklarınızı yıkamanızda hiçbir sakınca yok fakat "Çok kirli olduğunu düşünüyorum" sözü beni biraz rahatsız etti. Son yıllarda çevremizi ve kendimizi ne kadar mikroplardan arındırabilirsek, o kadar uzun ve sağlıklı yaşayacağımız yönünde bir anlayış gelişti.

DİRENÇSİZ OLUYORLAR
Ancak bilim öyle demiyor; aşırı hijyenik ortamda büyüyen çocuklar, ileriki yaşamlarında astım, alerjik ve otoimmun hastalıklar ya da enflamatuvar hastalıklarla daha sık karşılaşıyor. Yakın zamandaki bir çalışma ise hayvan dışkısı ile daha sık karşılaşan ve 2 yaşından önce daha sık ishal olan çocukların; kalp, şeker, Alzheimer gibi hastalıklara, yetişkinliklerinde daha az yakalandıklarını söylüyor. Nedeni ise çok açık; bu insanlar çocuk yaşlarından itibaren alerji yapıcı, enflamasyonu uyarıcı etkenlerle sık karşılaştıkları için, onlara karşı duyarsızlaşıyor.

***
Havuz için B tipi sarılık testi

Havuza kayıt yaptırmak istiyorum ama benden B tipi sarılık testi istiyorlar. Nedenini öğrenebilir miyim? S.B./İzmir

Bunun tek cevabı var, cehalet! Öncelikle belirtmek gerekir ki, ne Hepatit B, ne Hepatit C, ne de HIV; havuz suyundan başkalarına bulaşmaz. Çünkü bu hastalıkların bulaşma yolu; ancak cinsel ilişki, kan alıp verme ve cerrahi girişimlerdir. Bir de manikür-pedikür gibi kanatıcı işlemlerdir. Kirli havuz suyunun yutulması ile bulaşabilecek yegane sarılık türü Hepatit A'dır. O da zaten ülkemizde son derece yaygın olup, 20 yaşına kadar nüfusun yüzde 70'i bu hastalıkla tanışır ve bağışıklık kazanır. Yani hastalığa bağışık olmayan yetişkin bulmak oldukça güçtür. Aşısı da son derece koruyucudur ve artık çocukluk çağı aşısı olarak devlet tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.
***
Hacıların dikkat etmesi gerekenler

Anne-babam bu yıl hacca gidecek. Hac ziyaretinin sağlık açısından ne gibi riskleri olabilir? L.Y./Manisa

Cevaplamak için biraz geç kalındı ama gelecek seneye faydası olur belki. Bilindiği gibi; Türk hacılar diğer ülke hacıları ile karşılaştırıldığında daha yüksek yaş ortalamasına sahipler. Bu da önemli bir konuyu gündeme getiriyor; sağlığı korumak. Hacca gidecek herkesin fiziksel ve psikolojik değerlendirmeden geçirilmesi gerekir. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının düzgün çalışması önemli. Bunun yanında akciğer filmi ve elektrokardiyografi çektirilmesi de faydalıdır. Yaşla birlikte duymada, görmede zorluklar yaşanmaya başlar. Bu da kazaya uğrama risklerini artırır. Yaşlıların ciddi organizasyonlarla işbirliği içinde olmaları gerekir.

BİZE ULAŞIN