İyi bir öğrenci olması için...

Çocuğumun okulda başarılı bir öğrenci olmasını istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım? M.B./Ankara

Her şeyden önce ona planlı ve programlı olmayı öğretin. Önemli olan çok çalışması değil; kaliteli ve öğrenerek çalışmasıdır. Hatta bu hedeflerini büyük harflerle yazarak çalışma masasının karşısına asın.

GÖREREK Mİ İŞİTEREK Mİ?
Mutlaka öğrenme stillerini keşfedin. Görerek mi, yoksa işiterek mi daha iyi öğreniyor? Müzikli bir ortamda mı daha keyifli çalışıyor yoksa sessiz bir ortam mı istiyor? Çalışırken bir şeyler yiyip içmesi bile onun motivasyonunu artırabilir. Bunları izleyerek doğru bir öğrenme ortamının oluşmasını sağlayın. Çalışma masası ve odasının sade renklerde olmasına dikkat edin. Ödev saatlerini ona göre belirleyin. Bazı çocuklar hemen, okuldan eve gelince ödevlerini yapmak ister, bazısı da dinlendikten sonra. En verimli zamanı beraber belirleyin ve bu saatlere sadık kalın. Ayrıca onu spora teşvik edin. Spor; hem beynini, hem de vücudunu zinde tutması açısından önemlidir.

Çocuklardaki reflü sorunu

Benim çocuğum bir süredir reflü hastası. Ona nasıl davranmalı ve neler yedirmeliyim? L.Y./Malatya

Reflü, yenilen gıdanın bir süre sonra kusarak çıkarılmasıdır. Daha çok yapısal bir sorun olan bu problem, yeme organlarının olgunlaşma süreciyle ilgili sıkıntılardan kaynaklanır. Aslında bu, çocuk için de oldukça can sıkıcı bir durumdur. Sürekli yediğini çıkarması, gıdalardan soğumasına hatta iştahının ciddi şekilde azalmasına neden olabilir. Bu yüzden yemek konusunda aşırı ısrarcı olmayın. Bunu şımarıklık olarak görmeyin ve mutlaka bir dahiliyeciden görüş alın. Doktorunuz eğer mümkünse çocuğunuza bu sorununu anlatsın. Sık ve az yemesi gerektiğini, hastalığı düzelene kadar diyet yapmak zorunda olduğunu, kola ya da gazlı içeceklerden uzak durması gerektiğini söylesin.

Tırnak yeme problem

Kızım uzun süredir tırnağını yiyor. Bu alışkanlığından onu bir türlü vazgeçiremiyorum. Ne yapabilirim? G.B./Antalya

Tırnak yeme, görerek öğrenilen bir davranıştır. Çocuk durup dururken tırnağını yemez; ya yakın çevresi, ya arkadaşları ya da TV'de gördüğü bir sahne vasıtasıyla bu alışkanlığı keşfeder. Eğer etrafında tırnak yiyen bir model var ise, onun bu davranışını azaltmasını ya da çocuğunuzun onu görmemesini sağlayın. Daha sonra da çocuğunuzla konuşun ve onunla bir anlaşma yapın. Bir haftalık bir çizelge hazırlayın; tırnakları biraz uzadıysa 10 puan vereceğinizi, 70 puan olduğunda da ona ödüllendireceğinizi söyleyin. Ayrıca sürekli "Yapma" demek yerine, tırnaklarını yemediği zamanlarda da onu onore etmelisiniz.

BİZE ULAŞIN