Fibrokistlerin kanser riski var mı?

Doktorum fibrokistik bir meme yapısına sahip olduğumu söyledi. Kanser riskim var mıdır? H.B./Antalya

Kadınların neredeyse yarısı fibrokistik meme değişimleri yaşıyor. Fibrokistik meme; özellikle regl döngüsü nedeniyle aylık olarak memede meydana gelen kistleri, ödemi ve ağrıyı ifade ediyor. Özellikle âdet öncesinde memenin üst bölümde şiddetli ağrılar oluşabiliyor.

İYİ HUYLUDUR AMA...
Fibrokistlerin çoğu zaman iyi huylu olduğunu ve kanser riski taşımadığını bilmelisiniz. Ancak memenin kistik yapısı nedeniyle, yeni oluşan kanserli bir kitleyi fark etmeniz zor olabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla elle meme muayenesi yapmanız, ultrason ve mamografi yöntemlerinden faydalanmanız gerekmektedir. Meme ağrısını hafifletmek için ise; memelerinizi destekleyen bir sutyen takabilirsiniz. Egzersiz yaparken veya uyurken de spor sutyenleri tercih etmeniz yarar sağlar. Kafeini ve yağlı gıdaları da azaltmalısınız.

Keten tohumunun şaşırtıcı etkisi

Yüksek tansiyon sorunu için kullanabileceğim ama yan etkisi olmayan, doğal bir destek var mıdır? A.İ./Bursa

Keten tohumu, içerdiği sağlıklı yağlar ve lif ile özellikle kabızlık şikayeti için doğal bir çözüm sunuyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan Amerikan Kalp Birliği'nin yıllık toplantısında ise keten tohumunun şaşırtıcı bir etkisi daha açıklandı. Günlük beslenmenize 30 gram keten tohumu eklediğinizde; büyük (sistolik) tansiyon 10 mm Hg, küçük (diyastolik) tansiyon ise 7 mm Hg düşüyor. Bu da inme riskinde yüzde 50, kalp krizi riskinde ise yüzde 30 oranında bir azalmaya denk geliyor. Keten tohumuna, yüksek tansiyonda en kuvvetli düşüşü sağlayan doğal destek denebilir. Bu desteği; salata, yoğurt ve diğer yiyeceklere karıştırarak tüketebilirsiniz. Fazla kilolarınızı vermeniz ve tuzdan fakir bir beslenme planı oluşturmanız da önemli

Smear ne kadar sıklıkla yapılmalı?

Rahim ağzı kanserinden korunmak için ne kadar sıklıkta doktor kontrolüne gitmeliyim? E. Y./İstanbul

Pap smear, rahim ağzı kanseri tanısında kullanılan önemli bir test. Geçtiğimiz günlerde Amerikan Kanser Birliği bu testin ne sıklıkla yapılması gerektiğini açıkladı. Rahim ağzı kanseri taramalarının 21 yaşında (cinsel ilişki olmasa bile) başlaması öneriliyor. 21-29 yaş arasında her üç yılda bir pap-smear, 30-65 yaş arasında ise yılda bir kez pap smear ile HPV taraması birlikte tavsiye ediliyor. Aşı olsanız da aynı sıklıkta tarama yaptırmalısınız. Rahim ağzı kanseri riski olanlarda ise hekiminizin önerdiği aralıklarla testleri yaptırmalısınız.

BİZE ULAŞIN