İnmenin tekrarlama riski var mı?

Babamda atrial fibrilasyon denilen kalp düzensizliği var ve bu yüzden sol tarafına inme geldi. Durumu ilaçla düzeldi ama tekrarlamasından çok korkuyoruz. S.T./Aydın

Atrial fibrilasyon (AF), kalbin düzenli vuruşlarının ritmini bozan klinik bir durumdur. Kalbin elektriksel iletilerini dağıtan sistemdeki bir hatadan dolayı, kalp kulakçıklarının kasılması bozulur.

PIHTILAR BEYNE GİDER
Kalbin üst tarafında bulunan iki küçük odacığa kulakçık, alttaki daha büyüklere ise karıncık denir. Kulakçıktaki düzensizlik, karıncıkların da düzensiz kasılmasına ve kan pompalama işinin bozulmasına yol açar. Kalp düzgün çalışmayınca; kan olmadık yerlerde göllenebilir ve bu da pıhtıların oluşmasına yol açar. AF olan hastalarda inme riskinin artması da buna bağlıdır. Oluşan pıhtılar kan dolaşımı ile beyne ulaşıp buradaki ince damarları tıkayabilir. Sonuç; hareket ve fonksiyon kaybıyla kendini gösteren inmedir. Eğer kanın pıhtılaşmasını önlemek için ilaç alınmıyorsa tekrarlama riski vardır.

Ne zaman doktora gitmeliyiz?

Evde çocukların hepsi öksürüyor. "Nezledir, griptir" diyerek kendim tedavi ediyorum ama ne zaman doktora gitmek gerektiğini tam olarak bilemiyorum. L.M./Zonguldak

Öksürük soğuk algınlığına, gribe ya da alerjiye bağlı olarak ortaya çıkıp etkenin ortadan kalkması ile kendiliğinden düzelebilir. Fakat bir öksürük; üç haftadan çok sürüyorsa ya da beraberinde nefes darlığı ve öksürükle birlikte kan da geliyorsa, bunlar doktor muayenesinin gerektiğinin işaretleridir. Üç aydan küçük bir bebekte öksürükle beraber 38 derecenin üzerinde ateş varsa ya da yetişkinler de dahil olmak üzere, üç aydan büyüklerin ateşi 39 derecenin üzerine çıkıyorsa, yine doktora gidilmesinde fayda yarar var.

Sakal batması başımın derdi

Sakal batması sorunundan kurtulamıyorum. Bir sefer iyiyse, iki tıraş sonrasında kötü oluyor. Ne yapmalıyım? A.M./Van

Sakal batması, özellikle kıvırcık saçlıların derdidir. Tıraştan sonra, hafif kabarık döküntülerle kendini belli eder. Kızarıklık ve tahriş hissi de vardır. Yeni kesilmiş sakalın keskin kenarları, cildin iç yüzüne takılarak kıvrılıyor ve içe doğru büyümeye sebep oluyor. Kıl dönmesinden kurtulmanın en iyi yolu; tıraş olmayı bırakmak ama çoğumuz için bu pek mümkün değil. O nedenle şunlar yapılabilir:
Gözenekleri açmak için tıraştan önce yüzü birkaç dakika sıcak suyla yıkayın.
Yüzünüzü sabunlamayın ya da kalın bir tıraş jeli kullanın.
Cildi germeden, en az jilet darbesi ile, sakalın çıkış yönüne doğru tıraş olun.

BİZE ULAŞIN