Diş eksikliği kilo aldırıyor

Diş Hekimi İsmail Özen, diş eksiği olanlarda çiğneme fonksiyonunu yerine getiremediği için lokmaların büyük yutulmasına bağlı olarak aşırı kilo alımına yol açtığının gözlemlenmekte olduğunu kaydetti.

Pazartesi 27.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.05.2013 16:37
ABONE OL

Dişlerin sindirim açısından önemine vurgu yapan Diş Hekimi İsmail Özen, iyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdaları en az 25 kez çiğnememiz gerektiğini belirtti. Gıdaların iyi çiğnenerek tüketildiğini doygunluk hissi daha çabuk oluşacağı için aşırı kiloların önüne geçileceğini ifade eden Özen, bu anlamda diş eksikliklerinin bu konuda çok büyük önem taşımakta olduğunu söyledi.

Uzun süreli diş eksikliği olanlarda hastalarda çiğneme fonksiyonunun yeterli yapılamaması nedeni ile lokmaların büyük yutulmasına bağlı hazımsızlık, mide yanması, aşırı kilo alımı, kabızlık, ileri ki dönemlerde kalp ve damar rahatsızlıklarında artış gözlemlenmekte olduğunu ifade eden Özen, 'Özellikle 40 yaş üstü bireylerde sindirim enzimlerinin salgısında azalma nedeni ile çiğneme büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde kırk yaş üstü bireylerde diş eksikliği oranı fazla olduğu için bahsettiğimiz şikayetler büyük bir kitlenin sorunu olmaktadır. Yeterince hazım edilmeyen gıdalardan yeterli vitamin ve mineraller alınamamaktadır. Ayrıca bağırsağımızda biriken toksin maddeler ilerde ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bütün bu sağlık sorunlarından korunmak için yapmamız gereken iyi çiğnemek, diş eksikliğimiz varsa ağız yapımıza uygun gelişmiş protetik uygulamalar ile bunu gidermek gerekmektedir' dedi.