Her 3 kişiden 1'i hipertansiyon hastası

Her 3 kişiden 1’inin hipertansiyon hastası olduğu ancak bunun yarıdan azının hastalığının farkında olmadığı ortaya çıktı.

Çarşamba 29.05.2013 00:00
ABONE OL
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi içerisinde bulunan Hipertansiyon Polikliniği ile Ayaktan Tedavi Merkezinin açılışı düzenlenen törenle açıldı.

Açılışta konuşan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Oktay Oymak, "Erişkin erkeklerde hipertansiyon oranı yüzde 31, kadınlarda yüzde 34 oranında ve yine her 3 kişiden 1'i maalesef hipertansiyon hastası ama bunun yarıdan azı farkında değil" dedi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesinde düzenlenen açılış törenine, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Kudret Doğru, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Oktay Oymak ve hastane çalışanları katıldı. Hipertansiyon Polikliniği ile Ayaktan Tedavi Merkezi açılışının yapılmasının ardından konuşan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Oktay Oymak, "Baktığımız zaman hastaların yüzde 60'ı hipertansiyon olduğunun farkında değil. Hastalık var ama işin farkında değil. Farkında olanlarında maalesef yüzde 25'i doktora düzenli gelmesine rağmen kan basıncı kontrolü altında bulunuyor. Bizim bu üniteyi kurmaktaki amacımız hem farkındalığı arttırmak hem de takip ve tedavilerini aksatmadan yapabilmek. Kayseri için hayırlı bir iş yaptığımızı umuyorum" diye konuştu.

Hipertansiyonun tehlikeli bir hastalık olduğunu belirten Oymak, "Hipertansiyon sorun çıktığı zaman büyük sorunlar çıkıyor. İşte hastalar felç rahatsızlığı ve kalp krizi geçirebiliyor. Bizler bu tür rahatsızlıklar olmadan önlem almayı amaçlıyoruz. Ayrıca erişkin erkeklerde hipertansiyon oranı yüzde 31, kadınlarda yüzde 34 oranında ve yine her 3 kişiden 1'i maalesef hipertansiyon hastası ama bunun yarısı farkında değil" şeklinde konuştu.