Reflü diş çürütüyor

Reflü; mide asidinin yemek borusuna ulaşmasıyla yemek borusu, boğaz yolu, ses telleri ve ağıza verdiği hasarla adından söz ettiriyor; diş ve diş etlerinde de çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

  • Sağlık
  • Salı 08.04.2014 12:43

Hastaların ağız içine acı su gelmesi ifadesiyle dile getirdikleri şikayetler tedavi edilerek giderilmediğinde, ağızda diş çürükleri ve ağız kokusu gibi önemli sıkıntılara neden olabiliyor.

Ağızda kötü bir tat bırakan ve kişinin sosyal hayatına da zarar vermeye başlayan bu durum tedavi edilmediğinde hastaların ağız tadı kaçıyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

İHMAL EDİLEN RUTİN DİŞ KONTROLLERİNDEN GÜÇ ALAN REFLÜ, AĞIZ İÇİNDEKİ ETKİNLİĞİNİ ARTTIRIYOR

Mide dokusuna uygun bir içeriğe sahip mide asiti, reflü nedeniyle yemek borusundan ağza ulaşarak, dişlere ve hassas olan ağız içi dokusuna zarar veriyor. Reflünün zararlarının sindirim sistemiyle sınırlı olmadığını belirten Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade ediyor:

'Reflü bilinenin aksine yalnızca sindirim sistemini ilgilendiren bir sağlık sorunu değildir. Mide asidinin mideden çıkarak, yemek borusu aracılığıyla ağza ulaşması; dişlerde çürük, yapısal bozukluklar ve ağız kokusu gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Sabahları ağızda kötü tat şikayetiyle de özdeşleşen reflü, ilerleyen dönemde ağızdaki asit miktarının artmasıyla birlikte, dişlerde aşınmalara da neden olabilmektedir. İhmal edilen rutin diş kontrollerinden güç alan reflü, ağız içinde ve dişlerde olan etkinliğini arttırmakta, dişlere uzun süreçte daha büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle reflü şikayeti olan hastaların, rutin diş muayenelerini ihmal etmemeleri gerekmektedir.'

DİŞ ÇÜRÜKLERİ VE GİNGİVİT YAVAŞ GELİŞTİĞİNDEN GÖZDEN KAÇABİLİYOR

Midenin mukozal yapısına uygun olan mide asiti, ağızdaki dokuya uygun olmadığından dolayı, ağız içinde çeşitli tahrişler ve yaralar gelişmesine neden oluyor. Yoğun ve sürekli asit, ağız içinde yer alan diş etleri üzerinde baskı oluşturarak, çeşitli lezyonları da beraberinde getiriyor. Diş çürüklerine de neden olduğu bilinen reflü, ağız içinde birçok sağlık sorununda başı çekiyor. Diş çürükleri ve gingivitin (diş eti iltihabı) yavaş geliştiği için gözden kaçabildiğini belirten Kışlaoğlu, diş muayenelerini ihmal etmeyerek bu sorunların önüne geçilebileceğini belirtiyor.

BİZE ULAŞIN