Haftanın bilimsel notu

Vücudumuz kendi büyüklüğüne göre çalışan bir metabolizma hızına sahiptir. Metabolizma hızı; vücudun hacminin, yani büyüklüğünün dışında, yaş, cinsiyet, kas kütlesinin miktarı, yenilen yiyeceğin protein-karbonhidrat ve yağ oranı, fiziksel aktivite yapıp yapmama ve iklim koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak burada en önemli olan ayrıntı; vücudun metabolizma hızı birçok etkene bağlı olduğundan kişisel olarak ayrıcalıklar gösterebilmektedir. Yani metabolizma hızı da kişiye özel bir durumdur. Eğer metabolizmanızı canlı tutmak ve düşürmemek istiyorsanız, çocukluk çağından başlayan düzenli egzersizler, kilonun kontrolü, daha düzenli öğünler ve kaliteli ama uzun olmayan uyku ile sağlayabilirsiniz.

BESLENMENİN ROLÜ VAR

Metabolizmanın düşmesinde, yani düzensizleşmesinde beslenmenin rolü de bulunur. Metabolizmayı düşüren ve uzak durulması gereken besinleri sürekli yediğinizde vücudunuzda yağ kütleniz artacak ve bel bölgesindeki yağlanma ile hormonal düzensizliklerle beraber metabolizmanız dengesizleşecektir.

METABOLİZMANIN DÜŞMESİNE NEDEN OLAN BESİNLER
Patates cipsleri, şeker içeren gazlı veya gazsız içecekler, kremalı pastalar, hazır bisküviler, light bisküviler, tereyağı, kaymak, aşırı yağlı etler, kuyruk yağı, kızarmış et, tavuk ve balıklar, kızarmış sebzeler, salam, sucuk, kavurma, pastırma, yapay tatlandırıcılar, renkli şekerlemeler, jelli şekerler, aşırı alkol, hazır yapılmış yağlı kurabiyeler, bol kepekli tüm ürünler, krema, tuzlu krakerler.
BİZE ULAŞIN