Dünyayı dolaştı çareyi Türkiye'de buldu

Libyalı Arapça öğretmeni Adris Abushwirab'ın hayatı, Parkinson hastalığı nedeniyle altüst oldu. Tedavi olmak için birçok ülkeye giden ancak çare bulamayan Abushwirab, Türkiye'de yapılan operasyonla beynine takılan pil sayesinde sağlıklı günlerine geri döndü.

  • AA
  • Sağlık
  • Cumartesi 19.04.2014 15:45
Libya'da yaşayan 58 yaşındaki Adris Abushwirab, 10 yıl önce Parkinson'a yakalandı. İlk yıllarında ilaçların yardımıyla etkisini fazlaca hissetmediği hastalığını pek umursamayan Abushwirab'in hayatı, son 3 yılda şiddetini arttıran rahatsızlığı nedeniyle adeta kabusa döndü. Aşırı titremeler yaşayan, yardım almaksızın yemek yiyemeyen, gömleğini ilikleyemeyen Abushwirab, konuşmakta ve yürümekte de güçlük çekmeye başladı.

Tekerlekli sandalyeye mahkum olunca çok sevdiği öğrencilerinden de ayrılmak zorunda kalan Abushwirab, ülkesinde tedavi olamayınca hastalığına çare bulma umuduyla önce Ürdün'e, ardından Almanya'ya gitti. Bu ülkelerde tedavi olamayan Abushwirab, Türkiye'de Parkinson hastalığının beyin pili ile tedavi edildiğini öğrenince İstanbul'a gelerek Medical Park Göztepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın'a muayene oldu.

Yapılan kontroller sonrası beyin pili ameliyatıyla eski sağlıklı günlerine dönebileceğini öğrenen Abushwirab'ın, 6 saat süren bir operasyon sonunda Akın Akakın tarafından beynine pil takıldı. Ameliyatın ardından hızla iyileşen Abushwirab, önce tekerlekli sandalyeden ve titremelerinden kurtuldu, ardından ayağa kalkıp, çok sevdiği öğrencilerine kavuştu.

AMELİYATTAN SONRA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Ameliyata ilişkin bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, yürüyemediği için tekerlekli sandalyede kendilerine gelen Abushwirab'ın yatakta da "virgül pozisyonunda" durduğunu, hareketlerini kontrol edemediğini, el, kol ve bacaklarının titrediğini söyledi.

Akakın, "Beyin pili ameliyatından sonra hastanın hareketlerini yüzde 80 kontrol altına aldık. Kendi kendine yürüyebiliyor. Sağ kolda tamamen kontrole sahip, sol kolda ise yüzde 80 civarında kontrol edilebilen bir titreme mevcut. Hastanın kendi kendine bakabilme kapasitesi yüzde yüz" dedi.

Adris Abushwirab de, Ürdün ve Almanya'ya tedavi olmak amacıyla gittiğini ancak, "tedavin yok" yanıtı aldığı belirterek, beyin pili ile Parkinsonun tedavi edildiğini öğrenince Türkiye'ye geldiğini söyledi. "Beyin pili ile adeta yeniden doğdum" diyen Abushwirab, "Hem öğrencilerime hem aileme yeniden kavuştum. Çocuklarım ve öğrencilerimle yeniden bir aradayım. Kendi işimi yapabiliyorum. Araba kullanabiliyorum" diye konuştu.

Abushwirab'ın oğlu Nabil Abushwirab de, babasının Parkinson hastasıyken araba kullanamadığını, kendi işini göremediğini, yemek yiyemediğini belirterek, ameliyattan sonra babasının eski sağlıklı günlerine kavuştuğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN