Yüksek tansiyona implantla tedavi...

İngiltere'de yüksek tansiyona karşı, ilaç yerine kanın akış hızını kontrol altına alan bir implant geliştirildi. Deneylerde olumlu sonuç veren implant, 45 dakikada vücuda yerleştirilebiliyor

Yüksek tansiyona implantla tedavi...
İngiliz bilim insanları yüksek tansiyon hastalarını iyileştirmek için yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. Tansiyon seviyesini bir türlü sabit tutamayan hastalara yerleştirilecek bir implantın, daha önce uygulanan ilaç tedavilerinden ve diğer metotlardan daha iyi sonuç verdiği kaydediliyor. "The Coupler" adı verilen ve bir ataç büyüklüğündeki cihaz lokal anesteziyle hastanın kalçasından atardamar ile toplardamar arasında yerleştiriliyor. Cihazın, kanın akış hızına mekanik müdahalede bulunarak tansiyonu düşürdüğü belirtiliyor.

83 HASTA ÜZERİNDE DENENDİ

Cihazın yerleştirildiği operasyon ise sadece 45 dakika kadar sürüyor. İngiltere'deki Queen Mary Üniversitesi'nde uzmanlar tarafından test edilen cihaz olumlu sonuçlar verdi. Testin sonuçları ise "The Lancet" isimli tıp dergisinde yayımlandı. 83 yüksek tansiyon hastası üzerinde yapılan araştırmada, bir bölüm hastaya söz konusu implant yerleştirildi, diğer hastalara ise 3 tip ilaç tedavisi uygulandı. Katılımcıların hiçbirine kendilerine implant yerleştirildiği veya ilaç tedavisi gördüğü bilgisi verilmedi. İlaç tedavisi sonucunda ise hastaların hiçbirinde iyileşme gözlemlenmedi. Ancak cihaz yerleştirilen hastaların tansiyonunda gözle görülür bir düşüş tespit edildi. Cihazın, yüksek tansiyonu kontrol altına almak için uygulanan renal denervasyon tedavisi gören ancak sonuç alamayan hastalarda da işe yaradığı kaydedildi. Cihaz yerleştirilen hastaların sadece yüzde 29'u bacağında ufak sorunlar yaşadı. Araştırmayı yöneten uzmanlardan Dr. Melvin Lobo, "Bu yüksek tansiyonu tedavi etmek için yeni bir yaklaşım" diyerek tedavinin yenilikçi yönünü vurguladı. Lobo, çalışma sayesinde cihazın başarısız olan ilaç tedavilerine alternatif olabileceğinin kanıtlandığını söylüyor. "Yüksek tansiyon, sonu çoğunlukla hastanede biten tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu hastalığı tedavi etmekte başarısız olan ilaçlar yerine daha efektif tedaviler bulmak zorundayız" diyen Lobo, yüksek tansiyonun yabana atılmaması gerektiğini söyledi.

UYKUSUZLUK YÜKSEK TANSİYON HABERCİSİ...
Çin'deki Sincan Üniversitesi ve ABD'deki Penn Eyaleti Tıp Koleji'nin ortaklaşa yaptığı bir araştırma, aralarında kronik uykusuzluk çeken 200 kişinin de bulunduğu 300 denek üzerinde yapıldı. Ve sonuçta uykuya dalmakta zorluk çeken kronik uykusuzlarda yüksek tansiyon sorunu olduğu tespit edildi. Çalışmaya katılan uzmanlar yüksek tansiyon sorunu yaşayan çoğu kişinin de rahatsızlığına yönelik ilaç kullanmadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN