Yaza cansız saçlarla veda etmemek için bol su tüketin

Sağlıklı saçlar; parlaktır, görünümü düzgündür ve kolay taranır. Güneş ışınları saçınızın zarar görmesine ve nemini kaybederek kurumasına neden olur. Saçınızın kaybettiği nemi geri kazanması için bol su tüketmeniz gerekir

Yaza cansız saçlarla veda etmemek için bol su tüketin
Deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarayım derken saçlarınızdan olmayın! Bu aylar, önlem alınmazsa sadece cilt sağlığımızı değil saçlarımızı da tehdit ediyor. 'Ah nerede o eski güzel saçlarım' dememek için güneş ve klorun zararlı etkilerine karşı saçlarınızı nasıl koruyacağınızı öğrenin. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; sağlıklı saçlar için alınması gereken önlemler ve saç dökülmesinin çözüm yollarıyla ilgili bilgiler verdi:
Saçlar; güzelliğimizin tamamlayıcısıdır, insanın dış görünümünü etkiler. Saçın yapısını oluşturan ana elementler keratin, su, pigment, yağlar ve eser elementlerdir. Sağlıklı saçlar; parlak, görünümü düzgün ve kolay taranabilirdir. Özellikle yaz ayları saçlarımız için bazı riskleri de beraberinde getirir. Gün boyu saçımıza gelen güneş ışınları saçımızın zarar görmesine ve yıpranmasına neden olur. Bu yüzden yaz mevsiminde saçımızı şapka takarak korumamız gerekir.
Tuzlu su ve havuzda bulunan klor saçımıza zarar verir. Havuz ve deniz sonrası hemen duş alınması, mümkünse bone ile havuza girilmesi önemlidir.
Yazın terle birlikte vücudumuz su kaybedeceğinden su tüketiminin artırılması önemlidir. Bu, cildin nem kazanması yanında saçlarımızın nem kazanması açısından faydalıdır.

KURUTMA MAKİNASI KULLANMAYIN

Saç kurutma makinası kullanımı yaz boyunca mümkün olduğunca az olmalıdır. Kurutma makinası, saçların daha fazla kurumasına neden olarak yıpranmasını artırır.
Saçlarımızın kaybetmiş olduğu nemi geri kazandırmak amacıyla saç bakım yağları faydalıdır. Belirli aralıklarla kullanılan bu bakım yağları; saçın hem nem kazanmasını, hem de saçların daha parlak görünmesini sağlar.
Saçları aşırı yıkamak; kurumasına, elektriklenmesine ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Kuru saç, yapısal olabileceği gibi; saçların gereğinden fazla yıkanması, kuru çevrede bulunulması, saçların sık kurutulması ve bazı sistemik hastalıkların sonucunda da gelişir.
Saç yıkama sıklığı kişiye göre değişkenlik gösterir. Saç günde en fazla bir, en az haftada bir defa yıkanmalıdır. Saçlar yıkanırken kişinin saç tipine uygun şampuanı tercih etmesi önemlidir.

DÜZLEŞTİRME SAÇI ZAYIFLATIR

Saçları güzelleştirmek amacıyla uygulanan kozmetik ürünler; saçların görünümünü değiştirmenin yanında saçlara zarar verebilmekte, saçlarda kırılma ve dökülmelere neden olabilmektedir. Saça uygulanan ürünler; sabitleştirici, renklendirici, renk açıcı ve düzleştirici olarak sınıflandırılabilir. Saç şekillendiriciler, saç temizliğinin ardından saça son şeklini vermek için kullanılırlar. Amaçları kuruma esnasında saçın herhangi bir kısmını belli bir yerde tutmak ve saça hacim kazandırmaktır. Saç jöleleri, saç spreyleri ve saç köpükleri bu işlevi görmektedir.
Saç düzleştirme daha çok kıvırcık saçlarda başvurulan bir yöntemdir. Saçta bulunan disülfit bağlarının kırılıp saçın denatüre olmasına neden olur. Bu şekilde saçlar düz bir görünüm kazanıp yeni bağlar oluşur. İnce ve hasarlı saçlarda bu uygulamada dikkatli olunmazsa saçlar çabuk kırılgan olur, zayıflar. Bu saç yapısına sahip kişiler saç düzleştirme işlemine mümkün olduğu kadar az başvurmalıdırlar.

DÖKÜLEN SAÇLARA MEZOTERAPİ

Saç dökülmesi sık karşılaşılan saç hastalığıdır. Tedavide amaç dökülmeyi durdurmaktır. Öncelikle saç dökülmesi durumunun nedeni araştırılır. Gerekli laboratuvar testleri yapılır ve hastanın tedavisi düzenlenir. Tedavinin uzun süreli olacağı konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. Neden bulunamadığı zaman saçı güçlendirici ürünlere ve tedavilere başvurulur.
Dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için uygulanan en etkili yöntem olan saç mezoterapisi; saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve kan dolaşımını artırıcı ilaçların direkt saç diplerine enjekte edilmesi prensibine dayanır. Kullanılan ilaçlar güvenilirdir. Anestezi gerektirmeden uygulama yapılır. Emin ellerde yapılması gerekir. Tedavi tamamlandığında dökülmede azalma, saçlarda dolgunluk elde edilmiş olur.

ŞAMPUAN VE SAÇ KREMİ SEÇİMİNİZİ MUTLAKA SAÇINIZIN TÜRÜNE GÖRE YAPIN
Bir şampuanda aranılan özellik, saçtaki yağı dengeye sokmak, saçın parlak ve hacimli görünmesini sağlamaktır.
Şampuan seçimi, kişinin saç yapısına göre yapılmalıdır.
Saça ve göze zarar vermemelidir.
Yağlı, kuru, normal ve hasarlı saçlara özel şampuanların yanı sıra, bebekler için ve medikal özellik taşıyan şampuan çeşitleri de bulunmaktadır.
Saçların çok sık taranmamasına ve fırçalanmamasına dikkat edin. Bu şekilde deride bulunan yağlar saça ulaşamaz.
Aşırı sıcak ve nem, yağ salgısını artırdığından bu ortamlardan kaçının.
Saç kurutmayı sıcak havayla yapmayın.

YAĞLI SAÇLAR İÇİN:

Yağlı saçlar için olan şampuanları tercih edin.
Yağlanmayı azaltmak için şampuanla yıkama sıklığını abartmayın.

KURU SAÇLAR İÇİN:

Saçlarınızı az şampuanla yıkayın.
Saç kremi kulanın.
Nemlendirme özelliği fazla olduğundan kuru saç şampuanlarını tercih edin.
Saç kremini şampuandan sonra kullanın. Kremler saçların parlak hale gelmesini ve yumuşak olmasını sağlar.

EGZAMA VARSA KAŞINTI VE KIZARIKLIK OLUR
Saçta sık görülen hastalıklar; kepeklenme, egzama ve saç dökülmesidir.
Kepeklenme en sık görülen saç sorunudur. Saçta küçük beyaz renkli döküntülerle kendini belli eder. En sık ve şiddetlisi 20 yaş civarında görülür. Derinin çeşitli uyarılara karşı verdiği bir cevaptır. Medikal şampuanlarla kontrol altına alınır. Başlangıçta sadece medikal şampuanlarla yıkanılmalı, sonrası medikal şampuan sıklığı azaltılmalıdır. Saç spreylerinin aşırı kullanılması, saç boyalarının uygunsuz kullanımı, soğuk hava, kuru ısıtıcılar, stres ve gerginlik kepeklenmenin artmasına neden olur.

STRES DE SEBEP OLUR
Sinirsel egzama ya da bilimsel adıyla nörodermit, sık görülen bir cilt sorunudur. Boyun, ense, saçlı deri, omuzlar ve topuk bölgelerinde sürekli kaşıntı ve bunun sonucunda deride kızarıklık görünür. Hastalığın oluşmasında stres en önemli etkendir. Tedavisinde steroidli kremler, antihistaminik ilaçlar ve nemlendiriciler kullanılır. Mutlaka dermatoloğunuza başvurarak tedavi için gerekli önlemleri almanız gerekir.
BİZE ULAŞIN