Kramp nasıl geçer?

Kramp neden girer? Kramp girmesi durumunda yapılacaklar nelerdir? Kramp girmesi nasıl geçer? Tüm bu sorularınız için haberimizi inceleyebilirsiniz

Kramp nasıl geçer?
Kramp, istem dışı, son derece şiddetli, ağrılı ve uzun süren bir kasılmadır.

Herhangi bir kasınızı kendi hareketinizle kasmadığınız halde bazı sinirler kasılmayı tetikler ve kramp ortaya çıkar. Normal hareketlerimizi yaparken oluşan sıradan kasılmalar sonrası beynimiz gevşeme sinyali gönderir, kramplarda bu gevşeme sinyali net değildir ve kas gevşeyemez.

Kramp giren kastaki sertleşme gözle görülebilir veya dokunarak hissedilebilir. Kramplar birkaç saniye sürebildiği gibi, 15 dakika, hatta daha uzun sürelide olabilir. Tamamen çözülene kadar aynı yere üst üste de kramp girebilir.

Kramp girince ne yapmak gerekir?

Kramp girdiğinde kasların gevşetilmesi gerekir. Bu biraz acılı olabilir. Ancak şimdi size vereceğimiz tavsiyeler ile krampı geçirmeniz kolay olacak.

- Kramp bölgesi ovulur.

- Baldır bölgesindeki kramplar için germe hareketi yapılır.

- Buz tedavisi veya kızarana kadar ovma hareketi yapılır.

- Sıcak su torbası da kasları gevşetmek için yaralı olacaktır.

Şayet geceleyin ani oluşan kramplardan muzdaripseniz, bir çay kaşığı elma sirkesi ile iki çay kaşığı balı suda karıştırıp için. Bu, şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Basit kramplar birkaç dakikada geçer. Bu süre zarfında geçmeyen ve sık tekrar eden kramplarda, özellikle, yaşı ilerlemiş kişilerin derhal doktora görünmeleri yararlı olacaktır.

BİZE ULAŞIN