Kilo vermenin ilginç yolları

Beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen fazla kilolara karşı ufak ama etkili oyunlarla başa çıkabilmek mümkün. Uzmanlar şaşırtan ilginç bilgilerle zayıflamanın yollarını sıralıyor...

Kilo vermenin ilginç yolları
Bir türlü diyet yapamıyor, iştahınızı kapatamıyorsanız, ilginç ama işe yarayan yöntemler incelmeye yardımcı oluyor. Uzmanlar, akla gelmeyecek yöntemlerin kilo vermede etkili olduğunu bildiriyor. Uzmanlar bu bilgileri ise şöyle paylaşıyor:

KOKULU MUMLAR
En sevdiğiniz kokular kilo vermenizdeki en büyük destekçilerinizden biri olabilir. Nörolog Dr. Alan Hirsch, vanilya, muz, yeşil elma ve nane kokulu mumları koklamanın bu yiyeceklerinizi zaten yediğiniz yönünde beyninizi kandırabileceğini söylüyor. 'Kokular yüzde 90 tattır' diyen Hirsch, hoş kokuların atıştırma krizlerinizi bastırabileceğini söylüyor.

RENKLİ TABAKLAR
Mavi rengin iştah bastıran bir renk olduğu herkesin bildiği bir şeydir. Fakat yapılan son araştırmalara göre kırmızı bu konuda mavi renkten daha etkili. 2012 yılında yayınlanan bir çalışmada, mavi veya beyaz etiketli tabaklardan daha fazla atıştırmalık yerken kırmızı etiketli tabaklardan daha az atıştırmalık yediği saptanmış. Araştırmacılar bunun kırmızı rengin bilinç altına verdiği dur sinyalinden kaynaklandığını söylüyor.

PATATES YE!
Yüksek karbonhidrat oranları nedeniyle birçok diyette uzak durulması tavsiye edilen patateslerin mucizesi iştah önleyici dirençli nişastadan kaynaklanıyor. Uzmanlar, dirençli nişastanın fasulye, bakliyat, nişastalı meyveler ve sebzelerde, tam tahıllı ürünlerde ve patates ve pirinç gibi önce pişirilen ve soğumaya bırakılan yiyeceklerde bulunduğunu açıklıyor. Patatesleri ne kadar uzun süre kaynatır ve ne kadar çok ısıtırsanız içindeki dirençli nişastayı o ölçüde kaybediyor. Yani soğumuş patatesler sıcak yenen patateslere göre daha fazla dirençli nişasta içerir.

SİRKELE!
Yapılan birçok bilimsel araştırma sirkenin besinlerdeki glisemik indeksini sirkenin yüzde 20 ile 35 arasında bir oranla düşürmeyi başardığını kanıtlıyor. Sirke, kan şekeri seviyenizin düzenli olması, yemek yedikten sonra sizi tatmin olmuş ve doymuş hissettirir.

IŞIKLARI KISIN
Loş bir ortam yaratmak da daha az yemek yemenize neden olabilir. Araştırma sonuçları loş restoranlarda yemek yiyen insanların aydınlık restoranlarda yemek yiyenlere göre daha az kalori aldığını ortaya koyuyor.

SAKIZ ÇİĞNEYİN...
Atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde çiğneyeceğiniz naneli sakızın besine yönelmenizi engellediğini göreceksiniz.

UYURKEN ZAYIFLAYIN
Yağ yakan hormon olarak adlandırılan ghrelin hormonunun en iyi salgılandığı saat gece 00.00 ile 02.00 arasıdır. Eğer bu saatleri ayakta geçirirseniz bu hormonun salgılanma seviyesi ciddi şekilde azalır. Yapılan bir çalışmada düzenli uyuyan ve çok geç saatlerde uyumayan bireylerin ortalama yüzde 6 civarında daha fazla kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

MÜZİK DİNLEMEK
2012 yılında hazırlanan bir psikoloji raporuna göre, araştırmacılar fastfood restoranlarında çalan yatıştırıcı müziklerin insanların yüzde 18 daha fazla kalori almasında etkili olduğu açıklanmıştır. Ayrıca spor yaparken hareketli müzik dinlemek de kalori yakmaya yardımcı. Çünkü dinlediğiniz müzik sizi motive ediyor ve kilo verdiriyor...

KAYNAK: TAKVİM

BİZE ULAŞIN