Kulak iltihabı nasıl geçer?

Kulak iltihabı oldukça sık görülen bir durumdur İlaç tedavisi dışında, iltihaplı kulağa sıcak kompres, zeytinyağı damlatmak gibi evde yapabileceğiniz çeşitli yöntemlerle ağrıyı azaltabilirsiniz. Peki kulak iltihabı nasıl geçer?

Kulak iltihabı nasıl geçer?
  1. Haberler
  2. Sağlık
Pazartesi 09.03.2015 16:25 ABONE OL
Kulak iltihab tedavisinde genellikle antibiyotik kulak damlaları ya da ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılır. Ancak iltihaba neden olan farklı bazı bakteri türleri sadece o bakteriye özel antibiyotiklerle tedavi edilebildiğinden kendi kendinize antibiyotik almak yerine doktorunuza danışmalısınız.

Kulak İltihabı İçin Evde Yapılabilecekler

İltihap zamanında kurutulmazsa, kulak iltihaplanması kronik bir soruna dönüşebileceğinden 4-5 günden uzun süreli iltihaplanmalarda mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Özellikle orta kulak iltihaplanmaları baş dönmesine yol açabilir ve kulağın diğer bölgelerine yayılma eğiliminde olduğundan işitme kaybına neden olabilir. Aşağıdaki yöntemleri iltihap henüz başlangıç aşamasındaysa ağrıyı hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Sıcak Kompres: Sıcak kompres iltihaplı kulak ağrısını azaltmak için başvurulan en popüler yöntemlerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz, pamuklu bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz. Ya da havluyu sıcak sudan geçirip iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine yerleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sıcak su doldurduğunuz cam şişeyi havluya sararak kulağın üzerine koymaktır.

Ilık Zeytinyağı: Kulak ağrısını hafifletmek için, cam bir kasenin içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup kasenin dışının yarısına kadar gelen su doldurduğunuz tencereye yerleştirip zeytinyağını ılıtın. Ilık zeytinyağından bir kaç damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmadığından emin olun.

Zeytinyağı dışında çay ağacı yağı, lavanta yağı ve papatya yağından eşit ölçü kullanarak kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yağları karıştırdıktan sonra ılıtarak kulağınıza damlayabilirsiniz.

Sarımsak Suyu: Yine evde hazırlayabileceğiniz bir diğer damla ise sarımsak suyudur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak iltihabın kurumasına yardımcı olabilir. 1-2 sarımsağı ezip suyunu alın ve kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı ağrı da hafifletecektir.

Soğan Suyu: Soğan suyunun kulakta biriken iltihabı akıtmak için yardımcı olduğu söylenmektedir. Bunun için bir soğanın suyunu sıkıp bir kaç damla kulağınıza damlatın. Soğan suyu ılık olursa etkisini daha kısa sürede gösterecektir.

Önlemler

Yukarıda saydığımız yöntemler sadece ağrıların bir süre hafiflemesine yardımcı olabilecek yöntemlerdir. İltihabın tamamen kuruması için doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmak en doğrusu olacaktır. Kulak ağrısıyla birlikte ateş görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Uyarı: Kulak iltihabına ne iyi gelir yazısında yer alan bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiştir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kulak iltihabınız varsa en uygun tedavi yöntemi için doktora başvurmalısınız.

BUGÜN NELER OLDU