Ayak ağrısı nasıl geçer?

Ayakların gün boyu vücudun ağırlığını taşımasından ya da değişik ayak sorunlarından dolayı oluşan ayak ağrıları yaşam kalitesini bozacak önemli bir unsurdur. Peki ayak ağrısı nasıl geçer?

Ayak ağrısı nasıl geçer?

Bedenimizi taşımamıza yarayan ayaklarımızın ağrılarını dindirecek, rahatlatacak yöntemler uygulamalıyız. Ayaklardaki kan dolaşımını düzeltecek etkinliklerle, karışımlarla ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayaklar vücudun sağlık aynasıdır. Onlara ne kadar iyi bakarsanız, sizlere daha iyi hizmet edecektir. Ağrılarınız artrit, düz tabanlık, kireçlenme, çıban, topuk dikeni gibi sorunlardan ileri geliyorsa mutlaka doktora giderek tıbbi tedaviye başlamalısınız.

Ayak ağrısına nasıl geçer?

Ayakları en güzel şekilde suyun rahatlatacağını söyleyebiliriz. Ayakları önce ılık suyun içinde dinlendirin. Daha sonra soğuk suyun bulunduğu kabın içine sokun. Bu ayaklarda şok etkisi yaratacağından, ayakların rahatlamasını sağlayacaktır.
Ayakların 10 dakika kadar kalp seviyesinden yukarıda tutulması kan dolaşımına olumlu etki yapacaktır. Bunu ayaklarınız çok yorulup ağrıdığı zaman mutlaka uygulamalısınız.
Ayakkabılarınızı değiştirerek giyin.
Ayakta sabit durduğunuzda vücut ağırlığınızı ayaklarınız arasında değişimli olarak kullanın. Ayaklarınızı sırayla dinlendirin.
Ayaklarınızı fazla yormayın.
Uzun yürüyüşler yaparken arada temponuzu değiştirerek, ayak kaslarınızın dinlenmesini sağlayınız.
Ayak nasırlarınız ağrıya neden oluyorsa, bunları kendiniz tedavi etmeye kalkmayın. Doktora giderek etkin tedavi yollarını deneyin.
Ayakkabılarınızı bütçeniz ölçüsünde kaliteli almaya dikkat edin.
Oturduğunuz yerde bile ayaklarınızın pozisyonunu arada değiştirin.
Uzun yolculuklarda rahat ayakkabılar giyin.
Ayakta olan ağrılar tırnaklarınızdan dolayı oluyorsa, tırnaklarınızı keserken düz olarak kesmelisiniz.

Ayak ağrısına iyi gelen bitkisel kürler nelerdir?

Nane ile ayak bakımı: Nane içinde mentol olduğundan dolayı ayakları serinletici ve rahatlatıcı etki yapacaktır. Bunun dışında kan akımını hızlandıran etkisi vardır. Bu özellikten faydalanmak için 2 litre soğuk suyun içine 4 tane buz atın. 2 yemek kaşığı kuru naneyi suyun içine atın. Bu karışımı ayaklarınızı sokabileceğiniz bir kabın içine koyun. Burada ayaklarınızı en az 15 dakika dinlendirin. Sudan çıkardığınız ayaklarınızı iyice kurulayarak, ayaklarınıza nemlendirici bir krem uygulayın. Bu deneyimi ayak ağrılarınız olduğunda yaşamalısınız. Nanenin ağrılar için ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Ayak ağrıları için özel bir karışım: Vereceğimiz karışımı 2 haftada bir tekrarlayarak, ayaklarınızdaki ağrılara son verebilirsiniz. Karışımın içinde ayaklarınızı en az 15 dakika kadar bekletmelisiniz. Bunu hazırlamak için ihtiyaçlarınız şunlardır;

1 kahve fincan deniz tuzu
1 yemek kaşığı kafur
4 yemek kaşığı susam suyu
1 adet limon suyu
Su
Bu malzemelerin hepsini ayaklarınızı sokabileceğiniz bir kabın içinde karıştırarak ayaklarınızı içinde bekletin.

BİZE ULAŞIN