Kalp deliği nedenleri ve belirtileri

Kalp deliği nedenleri ve belirtileri
  1. Haberler
  2. Sağlık
Salı 29.09.2015 14:52 ABONE OL

Kalp Deliği Neden Oluşur

Akraba evlilikleri genetik yatkınlık ve bazı faktörler, bebeklerin doğuştan kalp hastalığı ile dünyaya gelmesine neden olur. Doğuştan kalp anomalilerinin en fazla görüleni kalp delikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalp deliği oluşmasının iki ayrı nedeni bulunup bunlardan birincisi, konjenital yani doğumsal olarak meydana çıkar ve ikincisi erişkinlik döneminde kalp krizi sonrasında meydana çıkabilir.

Bunun önemli olanı, doğuştan olan kalp delikleridir. Kalp dört ayrı bölümden oluşur ve bu bölmeler ikisi kulakçık, ikisi de karıncık olarak adlandırılır. Kulakçıklar arasında veya karıncıklar arasındaki bölmenin delik olması diye ifade edilirken, kulakçıklar arası delik oluşmasına atrial septal defekt, karıncıklar arasında oluşan deliğe ise ventriküler septal defekt adı verilir. Bu durum genelde iki tip olarak görülür iken, bazen diğer kalp anomalileri ile de rastlanabilir. Bunu şöyle ifade edersek, değişik kalp defektleri olarak ta karşımıza çıkmaktadır.


Kalp Deliği Belirtileri

Kalp deliği doğuştan olduğu zaman genelde en fazla görüleni olup, belirtileri doğunca da ortaya çıkabilir veya bebeklik döneminde belli olmadığı gibi, çocuk büyüdükçe meydana çıkar. Bu durumda en fazla rastlanan belirtiler çocuk yürüyor ise çabuk yorulma, emerken erken bırakma ve kompleks anomalilerde sık nefes alıp verme, morarma, sık geçirilen akciğer enfeksiyonları, sık öksürük olarak bebeklik döneminde rastlanan belirtiler görülmektedir. Fakat yürümeye başlayan bebeklerde en çok görülen belirti hareket sırasında çabuk yorulma ve oturma ihtiyacı, koşup oynayamadığı genelde hareketsiz olduğu gibi belirtilerdir.

BUGÜN NELER OLDU