Havuzda serinlerken sağlığınızdan olmayın

Havuzda serinlerken sağlığınızdan olmayın

Yazın gelişiyle birlikte havuz sezonu da açıldı. Ancak temizlenmeyen havuzdan bulaşan idrar yolu enfeksiyonuna ve mantara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Havuza girerken duş alın, uzun süre ıslak mayoyla kalmayın, sık sık mayo değiştirin” diyor

  • Sağlık
  • Cuma 11.06.2016
Havalar ısınıyor, şehirde kalanlar hem serinlemek, hem de eğlenceli vakit geçirmek için havuzlara hücum ediyor. TAJEV (Türk-Alman Jinekoloji Derneği) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, havuzdan bulaşabilecek hastalıklara karşı dikkat çekiyor.

ENFEKSİYONLAR ARTIYOR
Yüzmek tüm kasları çalıştırdığı için son derece yararlı bir spor. Ancak dikkat edilmediğinde ortak kullanım alanı olan havuzlar kulak, göz, cilt ve vajinal enfeksiyonlar (özellikle mantar) için zemin hazırlar. Gerçekten de ciltte görülen mantarlar ve vajinal mantarlar, gözkulak enfeksiyonu, yaz aylarında büyük artış gösterir.

KADINLAR DAHA ŞANSSIZ
Yüzmek gibi sağlıklı ve faydalı bir aktivitenin ardından hasta olmak kulağa pek hoş gelmemekle birlikte ne yazık ki, havuzlardan enfeksiyona yakalananların sayısı azımsanmayacak kadar çoğaldı. Kadınlar, bu konuda erkeklere oranla daha şanssız ve dolayısıyla daha hassas bir konumda bulunuyorlar.

AMAN ISLAK KALMAYIN
İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlarda sık görülür. Çünkü kadınlarda, idrar çıkış kanalı erkeklere göre oldukça kısadır. Havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayo ile vakit geçirilmesi özellikle kadınlar için büyük sorun oluşturur. Islak mayo, kapladığı bölge itibariyle idrar torbası ve idrar yolları enfeksiyonuna zemin hazırlar. Bunun için havuzdan çıkıldığında kesinlikle duş alıp kurulanarak, mayo değiştirmek ideal olanıdır.

MANTAR NEMLİ ORTAMI SEVER
Vajinal enfeksiyonların artmasına yol açan en önemli neden ıslak mayo ile dolaşmaktır. Genital bölgenin çok sıcak ve nemli kalması mantarın üremesi için uygun zemin hazırlar. Mantar, nemli ortamlarda çok daha rahat ürer. Bu nedenle genital bölgeyi çok fazla ıslak ve havasız bırakmamak gerekir. Özellikle yaz günlerinde sentetik iç çamaşırı giyilmemeli. Çünkü sentetik çamaşırlar, genital bölgede hava sirkülasyonunu engeller. Havuz ve deniz kenarında ıslak mayoyla oturmak yerine mayonun değiştirilmesi çok daha sağlıklıdır.

HAVUZUN TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ
Havuz hijyeni, suyun durağan olmasından ve havuzu kısa sürede çok kişinin kullanmasından dolayı kolaylıkla bozulabilir. Havuzu kontrol edebileceği kapasitenin çok üzerinde kişinin kullanması, hijyenin bozulmasını kaçınılmaz kılar. Havuzun büyüklüğü, düzenli olarak temizlenmesi, içine antibakteriyel maddelerin katılması gerekir.

DUŞ ALMAYI İHMAL ETMEYİN
Havuza girerken kesinlikle duş alınması, belli enfeksiyon önleyici sıvılar ile ayakların yıkanarak, ayaktaki cilt ve mantar enfeksiyonlarının bulaşmasına karşı önlemler alınması gerekir.

MANTARIN NEDENİ KLOR
Yaz aylarında mantar enfeksiyonlarına sıkça rastlanıyor. Ancak bu daha çok havuz suyuyla temasla değil, klor ve ıslak mayonun mantarın ortaya çıkmasına zemin hazırlamasıyla ortaya çıkar. Böyle bir durum kadının vajinasında zaten normalde bulunan mantarın aktif hale geçmesine neden olur. Vajina içerisinde mantar hücreleri hemen herkeste bulunur. Havuz suyu içindeki klor, vajinanın pH dengesini bozar ve var olan mantar hücresinin aktif hale geçerek enfeksiyona yol açmasına neden olur.
BİZE ULAŞIN