Formunuzu bisikletle koruyun

Günümüzde birçok insan çeşitli bahanelerle bisiklete binmiyor. Oysa ki bisiklete binmek kasları güçlendirir, nefes alımını düzenler, aşırı kilo alımını önler, eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir

Formunuzu bisikletle koruyun
Bisiklet kullanımı, stresi azalttığı gibi doğanın korunmasına da yardımcı oluyor. Central Hospital'dan Fizyoterapist Sena Türkoğlu, sağlıklı ve formda bir beden için bisiklet kullanımının faydaları hakkında bilgiler verdi... Bisiklet sürmek; yüzme ve yürüyüş gibi her yaşa ve her şarta uyumlu spor dallarından biri. Özellikle Avrupa ülkelerinde ulaşım amaçlı olarak kullanıldığı için, trafik sorununa ve enerji tasarrufuna çözüm getirmesi sebebiyle de tüm dünyada ayrı bir öneme sahip.

Stres, şişmanlık ve sırt ağrısından bisiklet ile kurtulun
Yapılan araştırmalar, bisiklet kullanmanın başta stres olmak üzere; şişmanlık, sırt ağrısı, metabolizma hastalıkları ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarını giderdiğini, kişiyi daha sağlıklı ve mutlu bir bireye dönüştürdüğünü ortaya çıkarıyor. Bunların haricinde kişinin dayanıklılık gücünü artırması, stresle baş etmesine yardımcı olması, yağ yakımı ve kilo kontrolünü sağlaması, eklemleri güçlendirmesi, sırt, bacak, basen, kalça, karın ve kol kaslarını çalıştırması, kondisyonu artırması açısından da insan sağlığı için oldukça faydalı. Peki sağlıklı ve formda bir beden için nasıl bir bisiklet tercih edilmeli?

BACAK KASLARINI ÇALIŞTIRIR
Mobil bisiklet ile 40 dakikada rahatlama!
Normal bisiklete binmek, düzenli ve ritmik hareketlerle yapıldığı için stres atmaya yardımcı olur. Bisiklet gibi uzun süreli yapılan fiziksel sporlarda, insan vücudu 40 dakika sonra, mutluluk hormonu olan endorfin salgılamaya başlar ve bu durumda kişide psikolojik olarak rahatlama sağlar. Ayrıca bacak kaslarını da çalıştırdığından, tüm vücudun uyum içerisinde hareket etmesine de olanak tanır. Her gün düzenli bir şekilde 30 dakika bisiklet kullanıldığında, ayda ortalama iki-üç kilo verilebilir. Pedal çevirmek, bir saatte 600 kalori yakılmasına yardımcı olur.
Kalp ve damar dostu: Kondisyon bisiklet:
Kondisyon bisikleti yoğun efor gerektiren ve oldukça fazla kalori yakılmasını sağlayan bir kardiyo egzersizidir. Kalp ve damar sağlığı için de çok faydalıdır. Kondisyon bisikleti ile çalışmak, kalp dolaşım sistemini olumlu yönde etkileyerek hızla zayıflamayı sağlar. Kondisyon bisikletinden doğru fayda sağlanması için haftada en az üç gün, 45 dakika ile bir saat arası kullanılmalıdır. 40 dakikadan az yapılan egzersizde istenilen sonuca ulaşılamaz. Bisiklet, tempolu yürüyüş ve yüzme gibi ritmik sporlar, ancak 40 dakikadan sonra vücuda yağ yaktırmaya başlar. Kondisyon bisikletinin en belirgin faydası egzersiz boyunca yakılan yağ, karbonhidrat ve nabız takibinin görülebilmesidir. Bunların yanı sıra, vücut direncini artırır, metabolizmayı hızlandırır, fazla kilolardan kurtulmayı sağlar ve fit bir görünüme kavuşturur. Kondisyon bisikleti ayrıca kemikleri güçlendirerek kas yapısını da kuvvetlendirir. Bu sayede kan basıncı kontrol altına alınmış olur ve kolesterol düşer. Tüm bu fiziksel faydaların yanı sıra kişi kendini daha sağlıklı, dinç, enerjik ve pozitif hisseder.

MERDİVEN TIRMANMIŞ GİBİ ...
Eliptik bisiklet ile üst ve alt vücut aynı anda çalışır
Daha çok spor salonlarında rastlanılan eliptik bisiklet; merdiven tırmanma, koşu bandı ve egzersiz bisikleti hareketlerini tek bir alette birleştiren bir cihazdır. Diğer bisikletlerden farkı ise, düzenli ve doğru kullanıldığında kısa zaman içerisinde etkili bir sonuç alınabilmesidir. Eliptik bisikletin en önemli faydası egzersiz sırasındaki darbeleri azaltmasıdır. Koşuya benzer bir çalışma sağlasa da eklemlerde aşınma ya da yıpranmaya sebep olmaz. Eliptik bisiklet kullanılırken bacaklar makineyle devamlı temas halindedir ve eklemlerin zemine darbe yapma hareketini kısıtlar. Üst ve alt vücut, yani kol, karın, bel ve kalça birlikte çalışır. Bu durumdan dolayı eliptik bisiklet oldukça güvenlidir. Alt sırt, diz, kalça problemi ve diğer eklem sorunları yaşayan kişiler ve yaşlılar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Eliptik bisiklet kullanımı yüzme ve yürümede olduğu gibi en az 40 dakika ve üzeri çalışılmalıdır. Haftada üç-dört kez yapılması uygundur. Bu çalışma düzeni, kalp hızının gerekli seviyeye ulaşmasını sağlar. Kalp hızının yüksek tutulmasıyla da vücudun metabolik hızı artar ve kilo verme kolaylaşır. Epiliptik cihazla dakikada ortalama 8-10 kalori yakılır.

ÇOCUĞUN DENGE YETENEĞİ GELİŞİR
Bisiklet sürmenin yetişkinler kadar çocuklara da birçok yararı vardır. Bisiklet, çocuklar için eğlence aracı olarak görülse de hem beden, hem de ruh sağlıklarına büyük katkı sağlar. Çeviklik, kondisyon, konsantrasyon, denge gibi yeteneklerinin gelişmesinin yanı sıra kendine olan güvenlerinin artmasına da yardımcı olur. Çocuklar denge kurabilmeyi bisiklet dışında hiçbir oyuncak ya da araç ile öğrenemezler. Çünkü bisiklet sürerken tüm beden uyum içinde çalışır.

BEDEN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ
Bisiklet sürerken kaslar düzenli olarak hareket halinde olduğundan, çocukların beden gelişiminde büyük rol oynar. Hatta kilo problemi yaşayan çocuklarda, düzenli sistematik hareketler sonucu kilo kaybı da görülür. Ancak çocukların bisiklet kullanırken dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle kask ve dizlik gibi koruyucu ürünler kullanmaları önerilir. Bisiklet seçiminde ise mutlaka çocuğun yaşına ve boyuna uygun modeller tercih edilmelidir. Son yıllarda hızlı tüketim ve gelişen teknoloji nedeniyle çocukların fiziksel hareketlerinde azalmalar görülüyor. Çocuklar özellikle bedensel ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olacak aktiviteler yerine bilgisayar veya televizyon gibi araçlara bağımlı olarak uzun süre masa/ koltuk başında hareketsiz kalıyorlar. Bu durum da onlarda duruş bozukluklarına ve ileriki safhalarda kilo problemlerine yol açabiliyor. Bazı ebeveynler, karne dönemi çocuklarına ödül olarak teknolojik ürünlerden alıyorlar. Aksine, anne-babaların çocuklarını fiziksel aktivitelere yönlendirmesi, yaşlarına uygun spor dallarına teşvik etmesi gerekir. Örneğin karne hediyesi olarak bisiklet hediye etmek çocuğun bedensel gelişimi için en güzel ve doğru seçimlerden biridir. Böylelikle çocuk hem hareket halinde olur, hem de eğlenceli vakit geçirerek sosyalleşir.
BİZE ULAŞIN