Laparoskopi ve Histeroskopi ameliyatları

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat laparoskopi ve histeroskopi ameliyatlarını anlatıyor.

Laparoskopi ve Histeroskopi ameliyatları

"Bir kadının iç pelvik yapılarının tam olarak incelenmesi infertilite ve yaygın jinekolojik rahatsızlıklar hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Sıklıkla, dış fizik muayene ile tespit edilemeyen problemler pelvik organlara doğrudan bakmak için kullanılan laparoskopi ve histeroskopi ile teşhis edilir. Laparoskopi ve histeroskopi, hem diagnostik hem de ameliyat amacıyla kullanılabilir."

TEŞHİS İÇİN LAPAROSKOPİ VE HİSTEROSKOPİNİN KULLANIMI

"Diyagnostik laparoskopi, uterusun dışına, fallop tüplerine, yumurtalıklara ve iç pelvik bölgeye bakmak için uygulanır. Laparoskopi; endometrioz, uterin fibroidler ve diğer yapısal anomaliler, yumurtalık kistleri, adezyonlar (skar dokusu) ve ektopik gebelik gibi birçok jinekolojik sorunu teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Histeroskopi ise kısırlık, tekrarlayan düşük veya anormal uterin kanamaların teşhisinde kullanılır. Uterin boşluğu, internal myom, skar, polip ve konjenital malformasyonlar gibi anormal uterin durumların teşhisinde yardımcı olur."

LAPAROSKOPİ VE HİSTEROSKOPİ NASIL UYGULANIR?

"Laparoskopi ve histeroskopi; menstrüasyon bittikten kısa süre sonra altında ayaktan tedavi yöntemiyle yapılır. Laparoskopide genel anestezi uygulandıktan sonra göbeğe bir iğne yapılır ve karın karbondioksit gazı ile doldurulur. Gaz iç organları karın duvarından uzaklaştırır, böylece bağırsak, mesane ve kan damarları gibi çevreleyen organların yaralanma riskini azaltmak için laparoskop karın boşluğuna güvenle yerleştirilebilir. Laparoskop göbekteki bir kesikten geçirilir. Laparoskopi sırasında doktor rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklar gibi üreme organlarını görebilir. Ek olarak, mavi boya içeren bir solüsyon çoğunlukla serviks, uterus ve fallop tüpleri yoluyla açık olup olmadığını belirlemek için enjekte edilir. Herhangi bir anormallik saptanmazsa, bir veya iki dikişle kesi kapatılır. Histeroskopi ise serviksin açılma boyutunu geçici olarak arttırmak için bir dizi dilatör ile serviksin kanalını biraz gerdirmeyi içerir. Serviks genişledikten sonra histeroskop (uzun, ince, ışıklı, teleskop benzeri bir alet) servikste rahim içine sokulur. Histeroskopide kesi işlemi gerekli değildir. Karbondioksit gazı veya özel sıvılar histeroskop vasıtasıyla uterusa enjekte edilir. Bu gaz veya sıvı uterus boşluğunu genişletir ve doktorun uterusun içyapısını doğrudan görüntülemesini sağlar."

AMELİYATTA LAPAROSKOPİ İLE HİSTEROSKOPİ KULLANIMI

"Operatif laparoskopi ise rahatsızlık teşhis edildikten sonra uygulanır. Operatif laparoskopi de duruma göre biyopsi forsepsleri, elektrocerrahi veya lazer enstrümanları kullanılabilir ve iki ya da üç dikiş daha eklenebilir. Operatif laparoskopi ile düzeltilebilen problemler arasında fallop tüpleri ve yumurtalıkların çevresindeki yapışıklıkların giderilmesi, tıkanmış tüplerin açılması, yumurtalık kistlerinin çıkarılması ve ektopik gebeliğin tedavisi sayılabilir. Operatif laparoskopi hastalıklı yumurtalıkları çıkarmak için de kullanılabilir ve histerektominin uygulanmasına da yardımcı olabilir. Operatif histeroskopi, tanısal histeroskopide saptanan anormalliklerin çoğunu tedavi edebilir. Histeroskopi ile fibroidler, skar dokusu ve polipler uterustan çıkarılabilir. Uterus septumu gibi konjenital anormallikler histeroskop ile düzeltilebilir."

Op. Dr. Gurur Polat "Laparoskopi ve histeroskopi, poliklinik koşullarında birçok jinekolojik rahatsızlığın teşhis edilmesinde ve tedavisinde kullanılır. Hastanın iyileşme süresi büyük insizyonlarla yapılan abdominal cerrahi tekniklerine kıyasla iyileşme süreci çok daha kısadır."

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat

BİZE ULAŞIN