Burun estetiği hangi durumlarda yapılır?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiği yaptırma sebeplerini anlattı.

Burun estetiği hangi durumlarda yapılır?

Tam ortada yer alan burun, yüzün genel görünümünü, estetiğini, simetrisini etkilemek ile kalmaz, aynı zamanda tüm bakışları üzerine çekerek kişinin rahatsız olmasına da sebep olur. Bu nedenle burun estetiğine olan talep her geçen gün artış göstermektedir. Burun estetiği fiziksel ve işlevsel sorunlar nedeni ile yapılır. Eğer estetik sorunlar ile birlikte nefes alma problemleri de yaşanıyorsa ve kişi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sorunlar yaşıyorsa burun estetiği olması gerekebilir.

BURUN ESTETİĞİNDE İŞLEVSEL VE YAPISAL SORUNLAR

Burundaki yapısal ve işlevsel sorunlar kişinin sağlıklı bir şekilde nefes almasına engel olabilir. İşlevsel ve yapısal bozuklukların birçoğunda genellikle estetik sorunlar da görülür. Örneğin nefes alma sorununa yol açan septum deviasyonu burnu tam ortadan ikiye ayıran kemik ve kıkırdak dokunun eğri olması durumudur. Bu eğrilik estetik açıdan kötü bir görünüme yol açtığı gibi burnun hava kanallarını da tıkayabilir. İnsanların yaklaşık olarak %80'inde septum eğriliği vardır. Bu durum burnun tek tarafından nefes alınmasına yol açabilir. Burun ameliyatları genel olarak septumun büyümesi durduktan sonra gerçekleştirilir. Septum deviasyonunun düzeltilmesini de içeren burun estetiği ameliyatlarından sonra hastalar nefes almakta ciddi derecede rahatlama hissederler. Ayrıca hastalarda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen uyku apnesi ve horlama rahatsızlığının tedavisi edilmesi sağlanır.

BURUNDAKİ ŞEKİL BOZUKLUKLARININ DÜZELTİLMESİ

Eğrilik, kemer, asimetri, aşırı küçük ya da aşırı büyük burun, burun deliği asimetrisi gibi şekil bozuklukları kişinin doğal bir görünüme sahip olmasına engel olur. Kişi burnundaki şekil bozukluğu nedeni ile özgüvensiz ve mutsuz olur. Bunun dışında daha önceden geçirilmiş olan başarısız burun estetiği operasyonlarının revize edilmesinde de kullanılır. Revizyon burun estetiği de en sık uygulanan burun estetiği operasyonlarının arasında yer alıyor.

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk "Burun estetiği kişinin doğal bir görünüme sahip olmasını sağladığı için hem fiziksel, hem işlevsel hem de psikolojik açıdan kişinin çok daha iyi olmasını sağlar. Yüzde ilk bakışta dikkati üzerine çekmeyen yüzle orantılı bir burun, yüzün estetik görünümünü iyileştirmekle kalmaz, nefes alma sorunlarını da gidererek genel sağlığı iyileştirir. 3D tasarım cihazı ve 3D mask yöntemi ile burnun yeni şekli ameliyattan önce görülebilir. Nasıl bir buruna sahip olacağını ameliyattan önce kişi kendi simülasyon görüntüleri üzerinden görebilir. Kapalı teknik ameliyatla dikişler burun deliklerinin içerisinden açılır. Böylece görünen bir yara izi olmaz. Eğer burnunuzda işlevsel ve fiziksel sorunlarınız varsa estetik cerrahiden destek alarak daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz."

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

BİZE ULAŞIN