İnatçı kilolardan nasıl kurtuluruz?

Sizi etkileyebilecek iki çeşit Plateau vardır. (“Plateau” sizin diyetinizde kilo vermeyi bıraktığınız noktadır, bu genellikle diyete bağlı kalmadan daha fazla kilo vermek isteyenlerde görülmektedir.) İlk Plateau türü programın başlarında gerçekleşmektedir. Kilo vermeniz aniden durursa ki bu yaygın bir problemdir, şu şekilde gerçekleşir:

İnatçı kilolardan nasıl kurtuluruz?

Düşük karbonhidrat diyetine başlarsınız ve ilk haftalarda kilo verirsiniz. Sonradan bir yavaşlama veya durma fark edersiniz ve bunun en büyük sebebi karbonhidrat alımınızın kontrolünü salmaya başlamanızdır. Genelde insanlar bilinen karbonhidratları kontrol edebilir ve diyetlerinden çıkarabilirler ama bir süre sonra bilmediğiniz veya tahmin edemediğiniz karbonhidratlar diyetinizi sabote edebilir. Bu aşamadan sonra başarı detaylarda gizlidir. Diğer bir problem ise, inatçı kilolardır. Vücut bir miktar savunmaya geçip sizi zorlayacaktır. Bu normaldir ve moralinizi bozmanıza hiç gerek yoktur.

Yapılması gereken ilk şey, düzenli olarak yediklerinizi gözden geçirmektir, öğünden öğüne gizli karbonhidrat kaynaklarını aramanızdır. Karbonhidrat alımınızın günde 50 gramı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Bunu koruduğunuza emin olun ve vücudunuzun size karşı direnç göstereceğini unutmayın.

Bu bir savaş, yenilmeyin!

Karbonhidratlardan kaçmakla, arada bir kaçamak yapmak arasında bir denge tutturanlar bir daha verdikleri kiloları geri almazlar. (Kaçamak kısmı istenilen ve sağlıklı bir kiloya-yağ oranına sahip olduktan sonra konuşabileceğimiz bir konu elbette!)

Bazen vücutlarımızdan çok şey isteriz. Yıllar boyu beslenmemizdeki bozuklukları kısa bir süre içinde kolayca çözme fikri sizce de biraz abartılı değil mi? Vücudunuza adapte olması için biraz zaman verin ve sabırlı olun. Sağlıklı kilo vermek zamana/modaya göre değişen bir sistem değildir. Günümüzde moda olmuş tek düze diyetler tartıda işe yarıyormuş gibi gözükseler de sağlıklı ve tutarlı değillerdir.

Tartı hakem değildir!

Bölgesel Zayıflama Yalanı

Bölgesel zayıflama diye bir şey yoktur.

Vücut, tipine göre yağı nereye depolamak isterse oraya depolar ve ilk nereden yakmak ister ise oradan yakmaya başlar. Bu eğilim erkeklerde ve kadınlarda bildiğiniz üzere farklılık gösterir. Bel gölgesindeki yağları yakmak için karın kaslarınınız için yaptığınız antrenmanların oradaki yağları yakma da etkisi yok! Sağlıklı olmak için her kas grubunu çalıştırmak eşit derecede önemli. Bunu basenleriniz için de düşünebilirsiniz.

Sporun yemek tarifi gibi olmadığını bilmenizi isterim. Vücut tipinize, kilonuza ve sağlık durumunuza göre bir nebze de olsa size göre hazırlanması gerekmektedir. Uzmanlardan yardım almanız hedefinize ulaşmanızı hızlandıracaktır.

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,

Sencer Bulut

Nutritionist

BİZE ULAŞIN