Yeni doğan bebeğe omurilik ameliyatı

Yeni doğan bebeğe omurilik ameliyatı

İlk organ nakli gerçekleşti. 3 ay önce açılan Organ Nakli Merkezinde önceki gün yapılan ve 24 saat süren operasyonda beyin ölümü gerçekleşen erkek hastadan alınan böbrek, Bursa da kayıtlı olarak organ bekleyen kadın hastaya nakledildi.

  • DHA
  • Sağlık
  • Pazartesi 24.07.2017 17:01

Bursa Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nilüfer Ek Hizmet binası 3 ay önce organ nakli için ruhsat aldı. Merkezde önceki gün ilk nakil gerçekleştirildi. Başarılı geçen operasyonu Nilüfer Ek Hizmet Binasına gelerek yakından takip eden Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın Kamu hastanelerimizde Bursa'da gerçekleştirdiğimiz ilk organ nakli. Hayırlı olsun.

Bizim için çok önemli bir adım. Bu nakilde emeği geçen arkadaşlarımıza yine üniversitemizin ekibine, bağışçı ailemize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonra nakillerin hızlanarak devam edecek. Yaklaşık 3-4 yıldan beri hazırlığını yaptığımız bir merkez idi. Burada tabii ki hekimlerimizin yetiştirilmesi, eğitilmesi kadronun oluşturulması, nihayetinde son 3 yıldır da bölgemiz organ naklinde birinci idi.

Çok şükür. Şimdi de oradan organ nakline girerek, bunu daha ileri bir aşamaya taşıdık dedi. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Soner Cander, Bursaya önemli bir merkez kazandırdıklarını belirterek .Bir taraftan da üniversite ile iş birliği yapıldı. Yani kamu ve üniversite hastanesinin işbirliği ile yaptığı hizmetlere çok güzel bir örnek teşkil etmiş olduklarını söyledi.

Nakli gerçekleştiren ekip adına konuşan Operatör .Dr.Murat Öztürk ise Yorucu ama sonu gerçekten keyifli bir iş. Gece saat 02.00 gibi başladı. Organı çıkarmaya gittik ve sabah Bursaya döndük. Bu akşam tekrar ameliyata girdik. Bu bir ekip çalışması. Bu ekipte hem nefrologlar, ürologlar ve organ nakli koordinasyon birimi var. Ayrıca yöneticilerimiz var sağ olsun.

Bize her türlü desteği sağladılar. Bundan sonra inşallah artarak devam edecek dedi. Nakil süreci hakkında açıklama yapan Doç.Dr. Serdar Kahvecioğlu ise Böbreği takmayı planladığımız hastaların listesinin gelmesiyle beraber hastaların muayeneleri, bilgilendirilmeleri ve ameliyatla ilgili ayrıntılı bilgilerin verilmesiyle hastalarımızın süreçleri başladı.

Uludağ Üniversitesine kan ve doku grupları gönderildi ve gelen sonuçlara göre 4 hastadan 2?sinin uygun olduğuna karar verildi. ikisi arasında ise organ nakil heyeti toplanarak hangisine daha faydalı olabileceği konusunda karar verdik. Saat 5-6 gibi operasyon başladı. Şuan saat gece 12, sürecin başından itibaren 24 saat doldu ve mutlu sonla hastamızı kliniğimize aldık. Takiplerimiz başladı. Herkesi organlarını bağışlamaya davet ediyoruz dedi.

BİZE ULAŞIN