Çocuğunuzun ıslak mayoyla oturmasına izin vermeyin

Yetişkinler gibi çocukların da yaz aylarındaki en büyük keyfi, havuza veya denize girmek... Ancak çocuklar, suya bulaşan mikroplardan daha çok etkileniyor. Bu sebeple yüzdükten sonra mutlaka duş almalı, bakteri oluşumunu engellemek için ıslak mayolar çıkarılıp kuru elbiseler giymeliler

Çocuğunuzun ıslak mayoyla oturmasına izin vermeyin
Yoğun olarak kullanılan havuzlarda; insanların burun floraları, ciltleri, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikrop ve bakteriler havuz suyuna geçiyor. Nemli mayolar, bakterilerin üremesi açısından uygun bir ortam sunuyor. Üstelik deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmak işe yaramıyor. Çocuklar, yetişkinlere göre mikrop ve bakterilere karşı çok daha duyarlıdır. Yrd. Doç. Dr. İsmail Gönen, idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilen bakterilere karşı çocukların nasıl korunabileceğini anlattı...

KURULANMAK İŞE YARAMAZ
Yaz mevsiminde yoğun olarak kullanılan havuzlarda insanların burun floralarında, cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçiyor. Çocuklar tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar dışında, kimi zaman da kanalizasyon bulaşan deniz suyu, çocuklarda birçok enfeksiyonu, özellikle idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir. Bunun yanında kanalizasyon bulaşan deniz suyu; kulak enfeksiyonları, göz iltihabı, ciltte mantar ve ishal gibi sindirim sistem sorunlarına da yol açabiliyor.
Sağlığınız için yüzmeyi bırakmak zorunda değilsiniz. Sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Ancak bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılmasıyla, çocuklarınızı korumak için en büyük önlemi almış olursunuz. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş almalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel önlem olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları tüketilmeli. Sıvı alımı, idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için çok önemlidir.

YÜZMEDEN ÖNCE DUŞ ALSIN
Denize girmek havuz suyuna kıyasla daha güvenlidir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama, filtreleme ve temiz su ilave edilmesi gibi yöntemlerle önlenebilir. Yüzme öncesi mutlaka duş alınmalıdır. Bu şekilde vücuttaki ter, idrar ve dışkı ile bulaşmış enfeksiyon potansiyeli taşıyan etkenlerin uzaklaştırılması sağlanmış olur.

BÖBREK HASARINA YOL AÇABİLİR
İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarında kan görülmesi, kötü kokulu idrar; en sık görülen şikayetlerdir. Yakın zaman içinde havuzda bulunan çocuklarda bu şikayetlerden herhangi biri mevcutsa en kısa zamanda hekime başvurmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında anatomik sebepler nedeniyle erkek çocuklara göre daha sık görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu içinde de en sık sistit (idrar torbası iltihabı) görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, tedavi edilmezse ciddi böbrek hasarına yol açabilir.

YANINIZDA YEDEK GİYSİ BULUNDURUN
Havuz ve deniz sıcaklığı nedeniyle vücut yüzeyinde kan akımı azalır ve savunma sistemi zayıflar. Bu da vücudu enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Ayrıca nemli hava, ortamdaki mikropların yerleşmesi için uygun bir ortam yaratır. Bu nedenle ıslak mayo ya da bikini ile uzun süre oturmak sakıncalıdır. Denize ya da havuza her zaman yedek mayoyla gidilmeli, sudan çıktıktan sonra ıslak mayo ve kıyafetler kuru olanlarla değiştirilmeli.

BİZE ULAŞIN