Çocuk okula aç giderse gergin olur

Kahvaltı, okul çağındaki çocuklar için çok önemlidir. Okula kahvaltı yapmadan giden çocuk gergin ve sinirli olur, sosyal çevresiyle sorunlar yaşayabilir. Ayrıca çocuğun motivasyonu düşer, derslerinde dikkat dağınıklığı yaşayabilir

Çocuk okula aç giderse gergin olur
Güne dengeli ve sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan çocuklar, derslerinde daha az dikkat dağılması sorunu yaşar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, okula giden çocukların beslenmesiyle ilgili önemli bilgiler verdi...
Çocuklar rol model olarak anne-babalarını alırlar. İşe kahvaltı yapmadan giden bir anne baba, çocuğuna her sabah kahvaltı yapmayı öğütlese de başarılı olmayabilir. Bunu alışkanlık haline getirmek için, sofraya birlikte oturmayı deneyin.
Kahvaltı, çocuklar için ekstra önem taşır. Güne aç başlamış bir çocuk; ilk dersten sonra daha da acıkacak, motivasyonu düşecek, dikkati dağılacak. Sonrasında ilk teneffüste kantine koşup çikolatalışekerli yiyeceklere saldıracak. Bu durum ileride çocuğunuzun obeziteyle karşılaşma riskini artırır.
Ayrıca okula aç giden bir çocuk gergin olur, sosyal çevresiyle problemler yaşayabilir. Uzun süre aç kaldığımızda kan şekerimiz düşer ve vücudumuz eksik olan şekeri bir an önce yerine koymak ister. Bizler de önümüze çıkan ilk tatlı şeyi yeriz. Çocukların bu yaşlarda açlık-tokluk dengesini tek başlarına sağlamaları mümkün olmadığından, anne-babalara burada büyük görev düşüyor.

EKMEK SEÇİMİNE DİKKAT EDİN
Okul döneminde büyüme maksimum düzeydedir. Bu görevi gerçekleştirecek olanlar ise proteinlerdir. Kahvaltı; muhakkak süt, yumurta, peynir gibi protein kaynaklarından oluşmalıdır. Bunun yanında gerekli vitamin ve mineralleri domates, salatalık, maydanoz gibi çiğ sebzelerden almalı. Beynin çalışması içinse sağlıklı karbonhidratlar arasında bulunan tam tahıllı veya çavdarlı ekmeklerini tercih etmeliyiz.
Kepek ekmeği, çocuğunuzda var olan kansızlığı daha da artırabilir; bu yüzden ekmek seçimlerinde de dikkatli olmak lazım.

ÖĞLE YEMEKLERİNDE YOĞURT
Beslenme çantasında taşınması kolay ve besleyici değeri yüksek besinler olmalı. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ile kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler, mutlaka çantasında yer almalı.
Çocuğunuzun protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmek için öğlen yemeklerinde ayran veya yoğurt yemesini sağlayın. Ona farklı seçenekler sunabilirsiniz. Eğer çocuğunuz öğlen yemeğini evde yiyip okula gidiyorsa ya da yemeğini yanında götürüyorsa; ıspanağı, kabağı, karnabaharı yoğurtla karıştırıp ona salata yapabilirsiniz.

SOYUT ZEKA İÇİN PIRASA DİKKAT İÇİN KEREVİZ YESİN!
Selenyum eksikliği zeka için çok önemlidir. Soyut düşünme yeteneğini olumsuz etkiler. Selenyum; pırasada, ıspanakta ve enginarda yoğun bulunur.
Molibten eksikliği, sinirlilik ve dikkat eksikliğine yol açar. Molibten, kerevizde çok yoğun bulunur.
B12 vitamini eksikliği; unutkanlığa ve dikkat dağınıklığına yol açar. B12, ıspanakta, kırmızı ette ve soğanda çok fazladır.
Demir eksikliği yorgunluğa neden olur. Demir, özellikle kırmızı ette, karaciğer ve dalakta yoğun bulunur.
BİZE ULAŞIN