Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kilo vermeye kadar ananasın 7 faydası

Bir zamanlar tropikal meyveleri sadece isimlerinden tanırken şimdilerde sadece tezgâhlarda olmakla kalmıyor, sofralarımızda da sıklıkla yer buluyor. Asıl sezonu mart-haziran ayları olmasına rağmen yıl boyunca ananası marketlerde bulabilmek mümkün olabiliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kilo vermeye kadar ananasın 7 faydası

Görüntüsü itibariyle dekorasyon unsuru olarak bile kullanılan bu güzel meyveyi konu etmemizi sağlayan özelliği ne muhteşem görüntüsü, ne de tadı. Tropikal bir meyve olan ananas zengin içeriği sayesinde sağlımıza da pek çok yararı bulunuyor. Tatlı isteğini dengeleyen bu meyvenin 100 gramı, yani bir kalın dilimi yaklaşık 50 kaloriden oluşuyor. Bununla birlikte, C, B6, B1 vitamini, manganez, bakır, potasyum, beta-karoten, folat, çözünmez lif ve bromelain açısından da zengin bir içeriği bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, ananasın bağışıklık sistemini güçlendirmeden, sindirime yardımcı olmaya, kemik sağlığına katkısından, kilo kaybına kadar sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini anlatıyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Ananas bulundurduğu C vitamini, bromelain, beta-karoten, manganez içeriği ile antioksidan yönünden zengin bir meyve. Vücudun suda çözünür antioksidanı olan C vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün işleyişi açısından hayati önem taşıyor. Vücudu normal hücrelere saldıran ve hasar bırakan serbest radikallere karşı koruyucu özellik gösteriyor. Bu nedenle hem enfeksiyonlara karşı korunmada hem de kansere karşı savaşta ananas değerli bir besin maddesi olarak gösteriliyor.

SİNDİRİME YARDIMCI OLUYOR

Ananas, zengin lif içeriğiyle de dikkat çeken bir meyve olduğundan bağırsak sağlığında da yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, "Ananas düzenli ve önerilen miktarda tüketildiğinde, ishal, kabızlık, irritabl bağırsak sendromuna karşı koruyor. Ayıca ananas, protein ayrıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı bir enzim olan bromelain içeriyor. Etten alınan proteinin sindirim sistemi tarafından vücutta kullanılabilir hale gelmesini sağlayan bu madde, bağırsak iltihaplanmasını azalttığı gibi sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de yardımcı oluyor" diye konuştu.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINI ÖNLEMEYE YARDIM EDİYOR

C vitamini ve bromelain bakımından zengin olduğu için ananas tüketimi solunum yolu hastalıklarını önlemede ve tedavi sürecinde de yardımcı oluyor. Aynı zamanda öksürük ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma durumunda balgam ve mukusun vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Alerjik hastalıkları bulunan kişilerin şikayetlerinden biri olan burun tıkanıklığının giderilmesi için düzenli olarak ananas tüketmeleri rahatlatıcı bir etki yaratıyor.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUYOR

Ananasın güçlü miktarda C vitamini ve beta-karoten içeriyor. Göz hastalıklarıyla ilgili yapılan çalışmalarda, yaşa bağlı makula dejenerasyonuna (sarı nokta) bağlı görme sorunlarının beta-karoten içeriği yüksek gıdaları tüketerek azaltılabileceği gösteriliyor. Ayrıca C vitamini de katarakttan korunmada önem taşıdığı için, göz sağlığının korunması için ananas iyi bir tercih. Özellikle de yaşlılıkta daha iyi görmek için.

ARTRİT SEMPTOMLARINI AZALTIYOR

Ananasın içeriğinde bulunan bromelain enzimi, proteinlerin parçalanmasına yardımcı olduğu gibi anti-inflamatuar özelliğe de sahip olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, "Artritle ilişkili olan eklem ve kas iltihaplanmalarının azalmasında da etkili olduğu biliniyor. Araştırmalar, bromelain, artritin semptomlarının azalmasında pozitif yönde etki ettiğini gösteriyor. Bu nedenle artrit hastalarının menülerine ananası eklemelerinde yarar var" dedi.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Güçlü kemiklere sahip olmak, bağ dokusunu geliştirmek için ve sağlıklı gelişimin devam etmesi için vücudumuz manganeze ihtiyaç duyuyor. Ananas, kalsiyum açısından fakir olsa da magnezyum açısından etkileyici bir içeriği bulunuyor. Bu nedenle postosteporoz dönemindeki kadınlar ve gelişimi devam eden çocuk ve gençlerin tüketmesi öneriliyor.

KİLO KONTROLÜNE YARDIMCI OLUYOR

Ananas sindirim sistemine faydaları ile zayıflamaya da yardımcı oluyor. Aynı zamanda bol miktarda lif içeriği ile besinlerin daha uzun süre midede kalmasını sağlayarak tokluk hissi veriyor. Zayıflama sürecinde tek bir besin kaynağından olağanüstü bir şey beklenmemesi gerektiği gibi diyet düzeni içinde bulundurmak zayıflamaya yardımcı oluyor.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİKKATLİ TÜKETİN

Ananasın faydaları saymakla bitmiyor fakat her besin grubunda olduğu gibi aşırı fazla tüketimi vücutta bazı olumsuz etkilere neden olabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, "ananasın fazla tüketilmesi halinde yüksek doz bromelain ve C vitamini nedeniyle, kusma, ishal, baş ağrısı yapabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle hamilelerin fazla ananas tüketiminden kaçınmaları önem taşıyor" şeklinde ifade etti.

BİZE ULAŞIN