Saç ekimi aşamaları nelerdir?

DHI saç ekimi tekniği, hastaların iyileşmek ve hedeflenen sonuçları elde etmek için çok fazla zamana ihtiyaç duymadıkları, minimal invaziv bir saç ekimi tekniğidir. Her bir vaka, muayene sırasında ayrı ayrı değerlendirilir, saç sökülmesinin seviyesine bağlı olarak saç ekimi ameliyatı uygulanır. Saç ekimi ameliyatının aşamaları ise şunlardır: Hastanın saç ekim merkezine gelmesi, fotoğraf çekimi, verici (donör) ve alıcı alanlar işaretlenerek belirlenmesi, donör alanda Doğrudan Saç Ekimi (DHI), foliküler ünitelerin hazırlanması, foliküler ünitelerin muhafaza edilmesi, öğle yemeği arası, foliküler ünite implantasyonu, prosedürden sonraki süreç… Saç ekimi ameliyatları sadece saçlarını kaybetmiş kişilere değil, saçlarındaki seyrekliği gidermek için ya da ön saç çizgisini iyileştirmek isteyenlere de uygulanır. Saç ekimi ameliyatı süresince yapılacak ve yaşanacak olanlar şunlardır:

Saç ekimi aşamaları nelerdir?

ADIM ADIM SAÇ EKİMİ

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Saç Ekim Merkezi Uzmanları, DHI tekniği ve robotik cihaz kullanılarak saç ekimi ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Ve genel olarak DHI tekniği ile yapılan saç ekim ameliyatlarının aşamaları şunlardır:

Hasta saç ekimine gelince uzman ekipler tarafından karşılanır. Yapılacak işlem hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Ameliyattan öncesi ile sonrası sonuçlarını analiz etmek amacı ile belirli pozisyonlarda kafa bölgesinin fotoğrafları çekilir. Saç ekim uzmanı hem verici hem de alıcı bölgeleri özel belirteçlerle, yani işaret niteliğindeki bir çizgilerle çizer. Bu aşama sırasında bazı tekniklerde donör yani verici bölge kısmen ya da tamamen tıraşlanabilir. Fotoğraflar çekildikten sonra önce donör alana yani kafa derisinin arka ve yan kısımlarına lokal anestezi uygulanır. Bu sayede cilt birkaç saniye içinde hassasiyete karşı duyarsız hale getirilir. Ekilecek olan saç köklerinin alım işlemi esnasında hasta hiçbir şekilde ağrı ya da sızı vs. hissetmez.

Donör alan, kelleşen alana saç verecek olan bölgedir. Bu bölgedeki saç köklerinin yapısı gereği dökülme gibi bir genetik kodu yoktur. Bu nedenle nakledilen saçların dökülme eğilimi olmaz. Saç ekim uzmanlarımız sorunlu olmayan, sağlıklı ve canlı saç köklerinin kafa derisinin uygun bölgelerinden DHI tekniği ile teker teker alarak ekilmek üzere çıkarır. Alınan saç folikülleri; sahip oldukları tüy sayısına göre düşük sıcaklıktaki kaplara yerleştirilir.

Alım işlemi yani ekstraksiyon, "punches" adı verilen ufak ve milimetrik aletler ile yapılır. Keskin kenarları vardır ve silindir çapı aralığı 0,75 ile 0,90 mm arasındadır. Her bir hastanın saçının çapına göre özel olarak ayarlanır. Foliküler üniteler bir "punches" ile kesildikten sonra, özel bir cımbız ile son derecede dikkatli bir şekilde kafa derisinden alınırlar. Her bir hastadan var olan saçlarının yoğunluğuna bağlı olarak günlük olarak seans başına 1.200 ile 1.500 arasında saç folikülü ünitesi alınabilir ve bu saç folikülleri hastadan hastaya değişiklik gösterse de ortalama 2.500 ile 3.500 arasında değişiklik gösteren saç teli sayısına denk gelir.

Ekstraksiyon yani saç kökü alım işleminden sonra folikül üniteleri, foliküllerin canlılığını koruması için özel bir saklama solüsyonuna yerleştirilir. Alınan saç kökleri, saç ekimi ekibinin diğer bir üyesi tarafından büyüteç (stereoskop) ve LED ışıkları (mükemmel sıcaklığı korumak için) kullanılarak hazır hale getirilir. Foliküler ünitelerin hazırlanması ve bakımı saç ekimi ameliyatının başarılı sonuçlanmasının anahtarıdır.

YEME İÇME MOLASI VERİLİR

Saç ekimi ortalama 5 ile 7 saat sürer (ekstraksiyon, öğle yemeği ve implantasyon). Alınan saç köklerinin ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra, hastanın öğle yemeği için 30 dakikalık bir molası olacaktır. Hafif bir yemek yiyebileceksiniz. Bu aşamada hazırlanan saç köklerinin ekimi işlemine devam edilir. Bu kez alıcı bölgeye lokal anestezi uygulanır. Saç ekimi uzmanı, her saç kökünü kelleşene alana yerleştirirken saç kökünün derinliğine çıkış yönüne, açısına ve konumuna göre tanımlayarak yerleştirir.

PROSEDÜRDEN SONRASI TAKİP EDİLMESİ GEREKENLER

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Saç Ekim Merkezi Uzmanları; 8. günden itibaren saç kökleri tamamen düzelir. 15. günden sonra hasta saç ekimi yapılmamış gibi günlük hayatını sürdürebilir. 3. haftadan 6. haftaya kadar nakledilen saçların %80'i düşmeye başlayacak. Şok dökülme süreci olan bu aşamada çoğu hasta endişelenir ve ameliyatın güvenirliğini sorgulamaya başlar. Saç ekimi işleminin normal bir süreci olan bu durumda panik yaşanmaması tavsiye edilir. Çünkü bu aşamada folikül (saç kökü) kalır, hatta daha kuvvetli ve gür bir şekilde büyüme aşamasına geçilir. Hasta, 6. aydan itibaren büyümede önemli farklar görecektir. Ekilen saçlar sizin kendi saçlarınız olduğu için doğal saç büyüme hızınızda olduğu gibi büyüme 12. aya kadar yavaş yavaş devam edecektir. Bu noktada, nakledilen saçların % 100'ünün sonuçları görülür hale gelecektir. Hasta, saç ekiminden 10 gün sonra, 3., 6. ve 9. aylarda da fotoğraf gönderecektir. 12. aydan itibaren hasta değerlendirilmek üzere tıbbi merkezimize gelebilir. Nakledilen saçların genetik olarak dökülme özelliği yoktur, bu nedenle tekrar bir kellik riski olmayacaktır. Saç ekiminin sonuçları kalıcı olacaktır.

Saç ekimi 5 ile 7 saat arasında süren uzun bir işlem olduğu için hastanın ihtiyacı ve isteği doğrultusunda istediği an mola verilebilir. İşlem sırasında hiçbir ağrı ya da sızı hissedilmediği için hasta rahatlıkla kitap okuyabilir, film izleyebilir veya müzik dinleyebilir.

Op.Dr. Güncel Öztürk

BİZE ULAŞIN