‘Üç Mustafa’sıyla kanseri yendi

‘Üç Mustafa’sıyla kanseri yendi

Yıllardır muayene olmaktan korktuğu için meme kontrollerini yaptırmaktan çekinen Saime Çalık'ı (39) gördüğü rüya doktora gitmeye ikna etti. Kanser olduğu ortaya çıkan kadına en büyük desteği, eşi, yeğeni ve doktoru üç Mustafa verdi. Çalık, koruyucu melekleriyle yeni hayata kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Antalya Demre'de yaşayan Çalık, bir mucize eseri meme kanseri olduğunu fark etti. Yapılan tahliller ile teşhisi doğrulanan Çalık, ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi sürecini başarıyla atlatarak sağlığına kavuştu. Ailesinde, her iki teyzesinde de meme kanseri öyküsü olan, bir teyzesini bu nedenle kaybeden Çalık, hastalığını öğrenene kadar meme kanseri olacak korkusu ile doktora bile gitmedi.

YAŞ GÜNÜNDE KEMOTERAPİ

Sonunda korktuğu başına gelen kadın, tanı konulmadan bir yıl önce gördüğü rüyanın etkisinden uzun süre kurtulamadı. Rüyasında, saçlarının bir bölümünün dökülmüş olduğunu, aynaya baktığında fark ediyordu. Tanısının konulacağı günden bir ay önce kabus tekrarladı ve aynaya baktığında yine saçlarının bir kısmının dökülmüş olduğunu gördü. Korku ile uyandığında bir memesinde ağrı hissetti. Elle muayene ettiğinde ise kitle oradaydı. Korku ile yatağından kalkıp yaşadıklarını eşi ve yakınları ile paylaşan Çalık, doktora başvurdu ve yapılan bir dizi tahlil sonrasında meme kanseri olduğunu öğrendi. 17 Aralık 2015'te konan tanı ile birlikte doğum günü olan 22 Aralık'ta ilk kemoterapi tedavisini aldı. Hastalığı öncesi saçlarına çok önem veren, platin kaynaklar ile beline uzanan saçlar yaptıran Çalık, ilacın etkisi ile dökülmeye başlayan saçlarını fark edince kuaförünü çağırdı ve evinde saçlarını kestirdi.

HASTALIKTA VE SAĞLIKTA
Annesinden, 6 yaşındaki oğlunun saçlarını kestirdiğini görmemesi için onu uzaklaştırmasını isteyen Çalık, en küçük çocuğunun onu gizlice izlemesine engel olamadı. Oğlunun ağlaması ile kendine gelen Çalık, ona "Abin sakız yapıştırmış saçıma, kesmek zorunda kaldım" diyebildi. Eşi Mustafa Çalık ve yeğeni Mustafa ile "Üç silahşörüz" dediği bir kader birliği kuran Çalık, tedaviye onların yanında başladı ve hastalığını da onların desteği ile atlattı. Hastalığına alışma ve tedavi sürecinde zorluklar yaşasa da çok sevdiği yaşama tutunmaya devam etti Çalık. Eşi, yeğeni ve tabii doktoru Prof. Dr. Mustafa Özdoğan sayesinde... İlk kez doktorunun karşısına geldiğinde, onun raporları okurken takındığı sıcak ve samimi yaklaşımdan etkilenip hayata yeniden bağlanmaya karar verdi. 14 yaşında tanıştığı ve bugüne kadar büyük aşkla bağlı olduğu, 15 yıllık eşi Mustafa ve yeğeni Mustafa'nın desteği ile de gücüne güç kattı.

'ONLARA BORÇLUYUM'

Saime Çalık'ın en sıkıntılı günlerinde yanında olan bu iki erkek, onunla ağladı onunla güldü. Bir ameliyat, 8 kür kemoterapi ve 25 günlük radyoterapi döneminde yemeğini onların elinden yedi, onların sürprizleri ile eğlendi ve duygusal anlar yaşadı. Çalık şu an yaşadığı ikinci hayatını, onlara borçlu olduğunu her fırsatta dile getiriyor ve ekliyor: "Genci, yaşlısı diye bir şey yok bu hastalığın. Evet, tedavi süreci biraz zor geçse de eşlerin de birbirine karşı sabırlı olması gerekiyor. Yaşananlar doğal bir döngü ve sonunda ikinci yaşam sizi bekliyor."

BİZE ULAŞIN